دسته بندی نشده

دوچرخه ثابت چیست؟ پا در رکاب سلامتی

دوچرخه ثابت چیست

وقتی صحبت از تناسب اندام و سلامتی می‌شود، نمی‌توان از ورزش ‌کردن، به عنوان کلید رسیدن به اندام متناسب و بدن سالم، طفره رفت. بسیاری از افراد، به دلایل مختلف مانند شرایط آب و هوایی یا محدودیت‌های زمانی، انجام فعالیت‌های فیزیکی در فضای باز را چالش‌برانگیز می‌دانند. اینجاست که پای دوچرخه ثابت به زندگی شما باز می‌شود. اما دوچرخه ثابت چیست؟

دستگاه دوچرخه ثابت، یک دستگاه وزشی است که به افراد اجازه می‌دهد بدون ترک خانه‌ی گرم و نرم خود، اقدام به انجام تمرین‌های قلبی عروقی کنند. همین امر درباره‌ی ورزش در محل کار نیز برقرار است.

در این مقاله، سری می‌زنیم به دنیای دوچرخه‌های ثابت. ابتدا خواهیم دید که منظور از دوچرخه ثابت چیست. سپس انواع دوچرخه ثابت را خواهیم شناخت. در ادامه، کاربردها، مزیت‌ها و محدودیت‌ها، نکات فنی، روش استفاده صحیح و بسیاری نکات مفید و کاربردی دیگر درباره دوچرخه ثابت را با هم مرور خواهیم کرد. در پایان این مقاله شما متوجه خواهید شد که دوچرخه ثابت برای چیست، منظور از ورزش با دوچرخه ثابت چیست و در نهایت، برای خرید دوچرخه ثابت چه نکاتی را باید رعایت کنید.

دوچرخه ثابت چیست؟

دوچرخه ثابت چیست

دوچرخه ثابت از انواع دستگاه بدنسازی هوازی است که تجربه دوچرخه‌سواری را شبیه‌سازی می‌کند و یک تمرین قلبی عروقی کم فشار و مؤثر را ارائه می‌دهد.

دستگاه دوچرخه ثابت شامل یک زین، پدال، دسته و یک قاب محکم است که دوچرخه را در جای خود ثابت نگه می‌دارد. بر خلاف دوچرخه‌های معمولی، دوچرخه‌های ثابت به جلو حرکت نمی‌کنند. در نتیجه برای شبیه‌سازی تجربه دوچرخه‌سواری در سربالایی یا سطوح گوناگون، کاربران می‌توانند سطوح مقاومت مختلف را روی دستگاه تنظیم نمایند.

برای افرادی که می‌خواهند بدانند اصول ورزش با دوچرخه ثابت چیست، شناختن این سطوح مقاومت و آشنایی با انواع آنها، نکته‌ی کلیدی محسوب می‌شود که کمی جلوتر به آن خواهیم پرداخت.

کاربرد دوچرخه ثابت

ورزش با دوچرخه ثابت چیست

 

اگر برای شما هم سؤال است که اصلاً دوچرخه ثابت برای چیست، باید بگوییم که دوچرخه ثابت یک ابزار تناسب اندام همه کاره است که می‌تواند برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار گیرد. بیایید با هم مهم‌ترین کاربردهای دوچرخه ثابت را بررسی کنیم:

 1. تناسب اندام و سلامت قلب و عروق: به نظر شما مهم‌ترین کاربرد دوچرخه ثابت چیست؟ آفرین! بهبود تناسب اندام و سلامت قلب و عروق. استفاده‌ منظم از دوچرخه ثابت می‌تواند به تقویت قلب، بهبود ظرفیت ریه‌ها و افزایش استقامت کلی بدن کمک کند. از این نظر، دوچرخه ثابت یک گزینه عالی برای افرادی است که به دنبال کالری‌سوزی، کاهش وزن یا بهبود عملکرد قلبی عروقی خود هستند.
 2. توانبخشی و فیزیوتراپی: از دوچرخه ثابت در محیط‌های توانبخشی و فیزیوتراپی نیز استفاده می‌شود. دوچرخه ثابت، شرایط امن و کنترل شده‌ای را برای افرادی که پس از مصدومیت یا عمل جراحی نیاز به بهبودی دارند، فراهم می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد تا قدرت و انعطاف‌پذیری خود را بدون اِعمال فشار بیش از حد، بازیابی نمایند.

انواع دوچرخه ثابت

انواع گوناگونی از دوچرخه‌های ثابت در بازار موجود است. در این بخش، سه نوع که از همه محبوب‌تر و معروف‌تر هستند را بررسی می‌کنیم.

 • دوچرخه ثابت نشسته

ورزش با دوچرخه ثابت چیست

دوچرخه ثابت نشسته شباهت زیادی به دوچرخه معمولی دارد. این دستگاه که رایج‌ترین نوع دوچرخه ثابت در بازار به‌شمار می‌رود، دارای وضعیت نشستن به صورت عمودی و دسته‌هایی است که بالاتر از زین قرار گرفته‌اند. این نوع طراحی، حالت سواری ارگونومیک را ارتقا می‌دهد و عضلات مرکزی بدن را درگیر می‌کند. علاوه بر این یک تمرین قلبی عروقی موثر نیز محسوب می‌شود.

 • دوچرخه ثابت نشسته پشتی‌دار

ورزش با دوچرخه ثابت چیست

دوچرخه ثابت نشسته پشتی‌دار که به آن دوچرخه ثابت خوابیده هم می‌گویند، موقعیت سواری آرام و راحت‌تری را ارائه می‌دهد. کاربر در حالت درازکش، پاهای خود را به سمت جلو می‌کشد و روی پدال‌های دوچرخه قرار می‌دهد (مانند قایق‌های پدالی در مراکز تفریحی). این نوع طراحی، فشار وارد بر مفاصل و کمر را کاهش می‌دهد و دوچرخه ثابت خوابیده را به گزینه‌ای ایده آل برای افرادی که مشکلات حرکتی یا کمردرد دارند، تبدیل می‌کند.

 • دوچرخه ثابت اسپینینگ

ورزش با دوچرخه ثابت چیست

دوچرخه‌ ثابت اسپینینگ برای شبیه‌سازی تجربه دوچرخه‌سواری در فضای باز طراحی شده‌است. اسپینینگ معمولاً یک فلای‌ویل (Flywheel) سنگین، صندلی و دسته فرمان قابل تنظیم دارد که به کاربران اجازه می‌دهد بدن خود را، درست در حالتِ رکاب‌زدن با یک دوچرخه مسابقه‌ای واقعی، قرار دهند و رکاب بزنند. دوچرخه ثابت اسپینینگ اغلب در کلاس‌های ورزشی گروهی استفاده می‌شود و نوعِ تمرینی که ارائه می‌دهد، چالش‌برانگیزتر و شدیدتر از انواع دیگر دوچرخه ثابت است.

مقاومت دوچرخه ثابت

ورزش با دوچرخه ثابت چیست

 

دوچرخه ثابت برای شبیه‌سازی شرایط مختلف و درجه‌بندی سختی تمرین، می‌تواند با سطوح مقاومت مختلفی تنظیم شود. دو نوع رایج‌ تنظیم مقاومت در دوچرخه ثابت، دستی (مکانیکی) و برقی (الکترونیکی) هستند.

دوچرخه ثابت دستی (مکانیکی)

در دوچرخه‌های ثابت مکانیکی، شدت مقاومت به صورت دستی و با یک ابزار مکانیکی (مشابه دنده دوچرخه) تغییر می‌کند. کاربران می‌توانند سطوح مقاومت را با توجه به اهداف و ترجیحات تناسب اندام خود تنظیم کنند.

دوچرخه ثابت برقی (مگنتی)

دوچرخه‌های ثابت برقی، که به عنوان دوچرخه‌های ثابت مگنتی یا الکترونیکی نیز شناخته می‌شوند، تنظیمات مقاومت خودکار ارائه می‌دهند. این دوچرخه‌ها دارای برنامه‌های از پیش تنظیم‌شده و کنسول‌های الکترونیکی هستند که به کاربران امکان می‌دهد شدت‌های مختلف تمرین را از طریق آنها تنظیم نمایند. در واقع تغییر مقاومت در این دستگاه‌ها، برخلاف نوع دستی، به صورت دیجیتالی انجام می‌شود و دیگر به ابزار مکانیکی احتیاج نیست.

سطح مقاومت چرخ در دوچرخه‌های ثابت

ورزش با دوچرخه ثابت چیست

 

فرایند عملکرد سیستم مقاومت در دوچرخه ثابت چیست؟ در اینجا منظور از سطح مقاومت، نه شدت و درجه سختی تمرین، بلکه سطح فیزیکی است که باعث افزایش یا کاهش مقاومت می‌شود. هنگامی که شما به طور دستی یا برقی، مقاومت دستگاه را کم یا زیاد می‌کنید، عاملی که باعث آسان‌تر یا سخت‌تر شدن رکاب‌زدن می‌شود، نیرویی است که بر فلای‌ویل وارد می‌شود و چرخش آن را روان‌تر یا کندتر می‌کند. در واقع می‌توان خیلی ساده اینطور بیان نمود که شما چه به صورت دستی و چه به صورت برقی، مقاومت دوچرخه ثابت را تغییر دهید، دستگاه شما از طریق یکی از دو سیستم مگنتی یا لنتی، مقاومت دلخواه شما را تنظیم می‌کند.

مگنتی

در این سیستم، حرکت فلای‌ویل از طریق آهنربایی که به آن نزدیک یا از آن دور می‌شود، تند یا کند می‌گردد. در واقع دوچرخه ثابت مگنتی از آهنربا برای ایجاد مقاومت استفاده می‌کند. دوچرخه ثابت مگنتی تنظیمات مقاومت بسیار دقیقی را ارائه می‌دهد و تجربه سواری نرم و آرامی را برای شما ایجاد می‌نماید.

لنتی

دوچرخه ثابت لنتی از ساز و کاری مشابه ترمز ماشین برای ایجاد مقاومت بهره می‌برد. در این نوع دوچرخه، لنت با فلای‌ویل تماس فیزیکی پیدا می‌کند. سیستم لنتی مقرون‌به‌صرفه است و معمولاً در دوچرخه‌های ثابت سطح ابتدایی یافت می‌شود. فراموش نکنید که دوچرخه‌های ثابت با فلای‌ویل لنتی ممکن است صدای بیشتری تولید کنند و همچنین هر چند وقت یک‌بار نیاز به تعویض لنت داشته باشند.

تفاوت دوچرخه ثابت خانگی و باشگاهی

ورزش با دوچرخه ثابت چیست

دوچرخه‌های ثابت هم برای استفاده خانگی و هم کاربری تجاری عرضه می‌شوند. فکر می‌کنید تفاوت این دو نوع دوچرخه ثابت چیست؟ دوچرخه‌های ثابت خانگی برای استفاده شخصی طراحی شده‌اند و معمولاً جمع و جورتر و سبک‌تر هستند. این دستگاه‌ها برای افرادی مناسبند که به دنبال تجربه‌ای راحت و کم‌دردسر برای ورزش کردن هستند و همچنین نسبت به حریم خصوصیشان حساسیت بیشتری دارند.

دوچرخه‌های ثابت خانگی اغلب دارای ویژگی‌هایی مانند قابلیت تا شوندگی، نیاز به فضای کم و رابط‌های کاربری خوشایند هستند

از سوی دیگر، دوچرخه‌های ثابت باشگاهی یا تجاری، برای استفاده حرفه‌ای در مراکز تناسب اندام، سالن‌های ورزشی یا محیط‌های کاری طراحی شده‌اند. معمولاً این دستگاه‌ها را با بدنه‌ی محکم‌تر، اجزای بادوام‌تر و ویژگی‌های پیشرفته‌تر می‌سازند. دوچرخه‌های ثابت باشگاهی اغلب با آپشن‌های اضافی مانند قابلیت اتصال برای رصد تمرین، سیستم‌های یکپارچه چند رسانه‌ای و تنظیمات کاربری پیشرفته عرضه می‌شوند.

فواید دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت برای چیست

استفاده از دوچرخه ثابت مزایای زیادی برای افراد، در تمام سطوح تناسب اندام، دارد. بیایید با هم برخی از این مزایا را بررسی کنیم.

 1. تمرین ورزشی کم فشار
  دوچرخه‌سواری ثابت، تمرینی با فشار کم به‌شمار می‌رود. فشار دوچرخه ثابت روی مفاصل بسیار کم است و احتمال آسیب‌دیدگی را کاهش می‌دهد. ویژگی‌ای که یک گزینه عالی برای افرادی محسوب می‌شود که مشکلات مفصلی دارند، یا کسانی که ورزش‌های قلبی عروقی کم فشار را ترجیح می‌دهند.
 2.  سلامت قلب و عروق
  تمرین منظم با دوچرخه ثابت می‌تواند با تقویت قلب، افزایش ظرفیت ریه و بهبود گردش خون، سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد. این امر به کاهش خطر نارسایی قلبی، فشار خون بالا و سایر بیماری‌های قلبی عروقی کمک می‌کند.
 3. کاهش وزن و کالری‌سوزی
  دوچرخه‌سواری ثابت یک تمرین کالری‌سوز موثر است که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. شدت تمرین، همراه با یک رژیم غذایی سالم، می‌تواند شما را به وزن ایده‌آل و اندام متناسب برساند.
 4. تقویت قدرت عضلانی
  رکاب‌‌زدن با دوچرخه ثابت، گروه‌های عضلانی مختلفی از جمله عضلات چهارسر ران، همسترینگ، باسن، ساق پا و عضلات میانی را درگیر می‌کند. تمرین منظم می‌تواند به تقویت این گروه‌های عضلانی کمک کند و باعث بهبود قدرت و ثبات کلی بدن شود.

حتما بخوانید: فواید دوچرخه ثابت

معایب دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت برای چیست

هرچند که دوچرخه ثابت دارای مزایای متعددی است، اما چند محدودیت هم دارد که باید آنها را در نظر داشت.

 • تمرین محدود بالاتنه
  دوچرخه‌سواری ثابت اساساً عضلات پایین‌تنه را هدف قرار می‌دهد ولی اندام‌های بالاتنه را خیلی محدود درگیر می‌کند. بنابراین ممکن است افرادی که به دنبال یک تمرین کامل برای تمام بدن هستند، نیاز به برنامه تمرینی جداگانه و تجهیزات اضافی داشته باشند.
 • تکراری بودن
  حرکت مکرر پدال‌زدن، اگر فرم و تکنیک مناسب حفظ نشود، ممکن است منجر به صدماتی شود. بنابراین اطمینان از نصب صحیح دوچرخه، حفظ وضعیت بدنی خوب و جلوگیری از فشار بیش از حد بر روی زانوها یا سایر مفاصل، ضروری است.
 • خسته‌کننده و بی‌هیجان
  ممکن است دوچرخه ثابت برای برخی از افراد، یکنواخت یا کسل‌کننده به نظر برسد، به خصوص در طول جلسات تمرینی طولانی. این قبیل افراد می‌توانند برای خود انگیزه ایجاد کنند تا تمرین با دوچرخه ثابت را از یکنواختی و کسالت خارج نمایند. گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم، یا گنجاندن تمرینات اینتروال تنها نمونه‌هایی از فعالیت‌های انگیزه‌بخش در این زمینه هستند.

روش صحیح استفاده از دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت چیست

برای به حداکثر رساندن مزایای تمرین با دوچرخه ثابت و اطمینان از حفظ سلامتی، توجه به نحوه اجرای تکنیک‌ها و دنبال کردن دستورالعمل‌های مناسب، اهمیت دارد. در این بخش، چند نکته برای تمرین صحیح با دوچرخه ثابت را با هم مرور می‌کنیم.

دوچرخه ثابت برای چه تمریناتی مناسب است؟

دوچرخه ثابت برای تمرینات مختلف مناسب است و به افراد این امکان را می‌دهد که تمرینات خود را با توجه به اهداف و سطح تناسب اندام خود هماهنگ کنند. چند تمرین که می‌توانید آنها را با دوچرخه ثابت انجام دهید عبارتند از:

 1.  تمرین استقامتی
  برای بهبود استقامت قلبی عروقی، یک سطح مقاومت متوسط را تنظیم کنید و یک سرعت ثابت را برای مدت طولانی حفظ نمایید. سپس به تدریج، شدت یا مقاومت را در طول زمان افزایش دهید.
 2. تمرین اینتروال
  برای به چالش کشیدن سیستم قلبی عروقی و بهبود تناسب اندام خود، تمرین اینتروال انجام دهید. به عنوان مثال، به مدت ۳۰ ثانیه با مقاومت و سرعت بالا پدال بزنید و به دنبال آن به مدت ۱ دقیقه، سرعت را کم کنید. این الگو را چند نوبت تکرار نمایید.
 3. تپه نوردی
  با افزایش سطح مقاومت، تجربه دوچرخه‌سواری در سربالایی را شبیه‌سازی کنید. سرعت آهسته‌تری داشته باشید و در طول تمرین، روی عضلات پا تمرکز کنید.

اشتباهات رایج در استفاده از دوچرخه ثابت

برای اطمینان از یک تمرین موثر و ایمن، از این اشتباهات رایج هنگام استفاده از دوچرخه ثابت اجتناب کنید:

 • وضعیت بدنی نامناسب
  وضعیت درستِ نشستن روی دوچرخه ثابت، حالت عمودی و کمر صاف است. قوز نکنید و گردن و کمر را به جلو متمایل نکنید تا به آنها فشار نیاید. ماهیچه‌های میانی بدن را بیشتر درگیر کنید.
 • ارتفاع نامناسب صندلی
  ارتفاع صندلی را درست تنظیم کنید تا عضلات پایتان کشیده نشوند. هنگام رکاب زدن، پاهای شما باید در پایین‌ترین نقطه‌ی پدال، کمی خم شوند.
 • بی‌توجهی به گرم کردن و سرد کردن
  همیشه تمرین دوچرخه ثابت خود را با گرم کردن شروع کنید تا عضلاتتان برای تمرین آماده شوند. به طور مشابه، تمرین را با سرد کردن به پایان برسانید تا به تدریج ضربان قلبتان را کاهش دهید و از درد عضلانی جلوگیری کنید.

بیشتر بخوانید: گرم کردن بدن قبل از ورزش

دوچرخه ثابت بهتر است یا تردمیل؟

دوچرخه ثابت چیست

دوچرخه ثابت و تردمیل، هر دو جزو تجهیزات ورزشی محبوب هستند. انتخاب هرکدام از این دو کاملاً به شما بستگی دارد.

دوچرخه ثابت

 • وسیله تمرینی کم‌فشار که در مقایسه با دویدن یا راه رفتن روی تردمیل، فشار ملایم‌تری بر مفاصل وارد می‌کند.
 • در درجه اول عضلات پایین‌تنه را درگیر می‌کند و برای افرادی که روی قوی‌شدن پاها و سلامت قلب و عروق تمرکز می‌کنند مناسب‌تر است.
 • تمرین در حالت نشسته برای برخی از افراد راحت‌تر و خوشایندتر است.
 • برای افراد با سطوح و توانایی‌های مختلف در زمینه تناسب اندام، قابل استفاده است.

تردمیل

 • به بهبود تراکم استخوان و تقویت عضلات پایین‌تنه کمک می‌کند.
 • عضلات پایین و فوقانی بدن، به ویژه ساق پا، باسن و عضلات میانی را درگیر می‌کند.
 • در طیف وسیعی از گزینه‌های تمرینی، از جمله پیاده روی، دویدن و درجا زدن، امکان انتخاب فراهم می‌کند.
 • با پیشنهاد گزینه‌های افزایش و کاهش شیب، تجربه تمرین متنوع‌تری را ارائه می‌دهد.
 • نسبت به دوچرخه ثابت، به فضای بیشتری نیاز دارد.

بیشتر بخوانید: دوچرخه ثابت یا تردمیل‌ ؟

مدت زمان استفاده از دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت چیست

مدت زمان استفاده از دوچرخه ثابت می‌تواند بر اساس سطوح تناسب اندام، اهداف و زمان دسترسی، متفاوت باشد. در این مورد چند دستورالعمل کلی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

 • مبتدیان: اگر مبتدی هستید، با جلسات کوتاه‌تر، مثلاً ۱۰ تا ۱۵ دقیقه شروع کنید. سپس به تدریج مقاومت و مدت‌زمان را افزایش دهید.
 • تناسب اندام عمومی: برای افرادی که به دنبال حفظ تناسب اندام کلی و سلامت قلبی عروقی هستند، چند روز تمرین در هفته، حداقل ۳۰ دقیقه با شدت متوسط، توصیه می‌شود.
 • کاهش وزن یا تمرین فشرده: اگر هدف شما کاهش وزن است یا برای یک رویداد خاص تمرین می‌کنید، ممکن است به مدت‌زمان طولانی‌تری، مثلاً ۴۵ تا ۶۰ دقیقه یا بیشتر، نیاز داشته باشید. این مقدار تمرین،‌ برای کالری‌سوزی و بالابردن استقامت بدن بسیار مناسب است.

در کل خیلی مهم است که به بدن خود گوش دهید. هیچ فرمول ثابت و معینی برای مدت زمان تمرین با دوچرخه ثابت وجود ندارد. قاعده کلی این است که با شدت کم شروع کنید و به تدریج، مدت و شدت تمرین خود را افزایش دهید. اگر برای کار با دوچرخه ثابت مشکل دارید، یا از نظر سلامت در شرایط خاصی هستید، حتماً باید با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی یا مربی تناسب اندام مشورت کنید.

راهنمای خرید دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت برای چیست

هنگام خرید دوچرخه ثابت، چند عامل وجود دارد که باید آنها را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که دوچرخه ثابت متناسب با نیازهای خود را انتخاب می‌کنید. در اینجا یک راهنمایی برای کمک به تصمیم گیری آگاهانه آورده شده است:

 1. قیمت: هرچند دوچرخه‌های ثابت موجود در بازار، بازه قیمتی گسترده‌ای ندارند، اما باز هم بهتر است شما برای خودتان به طور دقیق تعیین کنید که چه میزان بودجه‌ای را برای خرید دوچرخه ثابت در نظر گرفته‌اید.
 2. فضای مناسب: از آنجا که دوچرخه ثابت جزو لوازم ورزشی کم‌جا و جمع‌وجور محسوب می‌شود، چندان نگران کمبود فضا نخواهید بود. اما بهتر است از قبل، جای آن را مشخص کنید تا در هنگام خرید خیالتان کاملاً راحت باشد.
 3. برند معتبر: دوچرخه ثابت یک کالای خاص است که برندها و تولیدکنندگان مشخصی در سراسر دنیا دارد. بنابراین تشخیص یک محصول مرغوب و با کیفیت از یک برند نه‌چندان معتبر، کار سختی نیست. برای اطمینان از کیفیت دوچرخه ثابتی که قصد خرید آن را دارید، فقط به برندهای خوشنام و سرشناس اعتماد کنید.
 4. ویژگی‌ها و مشخصات: از دوچرخه ثابت چه انتظاراتی دارید؟ ویژگی‌های مد نظر خود، از رنگ و اندازه گرفته تا مشخصات فنی، را ارزیابی کنید و هنگام خرید به آنها توجه نمایید.

بهترین مارک دوچرخه ثابت خانگی و باشگاهی

دوچرخه ثابت برای چیست

در حال حاضر در بین برندهای دوچرخه ثابت مطرح در بازار، LS Fitness در دسته دوچرخه ثابت خانگی، و V-max در رده دوچرخه ثابت باشگاهی، بهترین انتخاب هستند.

جمع‌بندی لطیفی اسپرت

در این مقاله با دوچرخه ثابت خانگی و باشگاهی آشنا شدیم و کاربردهای آن، تأثیرش در کاهش وزن، و نکات مهم برای خرید آن را بیان کردیم. دوچرخه ثابت یک ابزار ورزشی همه کاره است که مزایای متعددی از جمله بهبود عملکرد قلبی عروقی، تمرینات کم فشار، تقویت عضلات و کاهش وزن را به همراه دارد.
چه در زمینه تناسب اندام حرفه‌ای باشید و چه مبتدی، دوچرخه ثابت می‌تواند یک گزینه مفید و ارزشمند باشد که به روال تمرین تناسب اندام شما اضافه می‌شود. با دوچرخه ثابت، پا در رکاب سلامتی بگذارید.


دوچرخه ثابت چیست؟

دوچرخه ثابت یک نوع وسیله‌ی ورزشی است که ظاهری شبیه دوچرخه‌های معمولی دارد. اما بر خلاف دوچرخه‌، به جلو حرکت نمی‌کند، فقط تجربه دوچرخه‌سواری را شبیه‌سازی می‌کند. در نتیجه برای تجربه دوچرخه‌سواری در سربالایی یا سطوح گوناگون، روی دستگاه سطوح مقاومت مختلف قابل تنظیم تعبیه شده است. دوچرخه ثابت یک تمرین قلبی عروقی کم فشار و مؤثر را ارائه می‌دهد.

چند دقیقه دوچرخه ثابت بزنیم؟

مدت زمان استفاده از دوچرخه ثابت می‌تواند بر اساس سطح آمادگی جسمانی، اهداف تمرین، و زمان دسترسی، متفاوت باشد. به طور کلی مبتدی‌ها بهتر است با جلسات کوتاه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه‌ای و شدت متوسط شروع کنند. برای افرادی که به دنبال حفظ تناسب اندام عمومی هستند، چند جلسه ۳۰ دقیقه‌ای در هفته، با شدت متوسط، مناسب است. افرادی که هدفشان کاهش وزن یا رویداد ورزشی بخصوصی است، حتماً با نظر کارشناس یا پزشک، زمان تمرین با دوچرخه ثابت را تنظیم کنند.

دوچرخه ثابت چه کاربردی دارد؟

دوچرخه ثابت یک ابزار تناسب اندام چند منظوره است که می‌تواند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرد. تناسب اندام و سلامت قلب و عروق، توانبخشی و فیزیوتراپی، و کاهش وزن و لاغری، از مهم‌ترین کاربردهای دوچرخه ثابت هستند.

 

امتیاز دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *