تردمیل یا دوچرخه ثابت؟ مزایا و معایب دو وسیله ورزشی محبوب

تردمیل یا دوچرخه ثابت

تغییر سبک زندگی و حرکت به سوی یک سبک زندگی سالم، مانند سفری هیجان‌انگیز است، همانقدر ماجراجویانه، و همانقدر چالش‌برانگیز. تجربه نشان داده که یکی از جدی‌ترین چالش‌های افرادی که قدم در این مسیر می‌گذارند، این است که ممکن است به راحتی در پیچ و خم انتخاب‌ها گم شوند: انتخاب الگوی تغذیه سالم، تنظیم خواب، و انتخاب تجهیزات ورزشی مناسب از بین گزینه‌های بسیار زیادِ موجود. تردمیل یا دوچرخه ثابت، دو مورد از محبوب‌ترین وسایل ورزشی هوازی، هم در باشگاه‌ و هم در خانه، به شمار می‌روند. بنابراین اصلاً دور از ذهن نیست که افراد بخواهند از یکی از این دو، در مسیر تناسب اندام خود بهره ببرند.

درست همینجاست که آنها با انتخابی سخت روبرو می‌شوند: تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

انتخاب بین تردمیل یا دوچرخه ثابت، به کمک و راهنمایی نیاز دارد. بنابراین لطیفی اسپرت در این مقاله، شما را با این دو ستاره آسمان تناسب اندام و سلامتی آشنا می‌کند.

مطمئناً تردمیل و دوچرخه ثابت برای این که از خانه شما سر در بیاورند، با هم رقابت می‌کنند. به همین علت، برای این که از بین دوچرخه ثابت یا تردمیل انتخاب بهتری داشته باشید، مزایا و معایب احتمالی هر دو دستگاه، و سایر ملاحظات دیگری که می‌توانند در انتخاب شما مؤثر باشند را بررسی می‌کنیم.

در پایان، شما ملاک‌های ملموس و قابل اعتمادی برای انتخاب بین تردمیل یا دوچرخه ثابت در اختیار دارید و می‌توانید آرام و مطمئن، ماجراجویی خود در قلمروی سبک زندگی مبتنی بر سلامتی را آغاز کنید.

بیشتر بخوانید: تردمیل چیست؟

مزایای استفاده از تردمیل

تردمیل آنقدر معروف و محبوب است که دیگر نیازی به معرفی ندارد. تردمیل مزایای بسیار زیادی برای کاربران دارد. همین مزیت‌هاست که این وسیله ورزشی را به انتخابی جذاب برای علاقه‌مندان به تناسب اندام تبدیل کرده است.

مهم‌ترین مزیت تردمیل این است که یک تمرین قلبی عروقی موثر و عالی را ارائه می‌دهد. دویدن یا راه رفتن روی تردمیل می‌تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد و سلامت کلی قلب و عروق را بهبود بخشد.

تردمیل‌، شیب و سرعت قابل تنظیم دارد. درجات گوناگونِ شیب و سرعت‌، شدت تمرین را کم و زیاد می‌کنند. این قابلیت فوق‌العاده به شما امکان می‌دهد تا در هر سطحی از آمادگی بدنی که قرار دارید، تمرین خود را با اهدافتان متناسب کنید.

تردمیل یا دوچرخه ثابت

علاوه بر این، استفاده از تردمیل یک گزینه عالی برای افرادی است که تمرینات کم‌فشار را ترجیح می‌دهند. سطح تردمیل در مقایسه با سنگفرش یا آسفالت، بسیار نرم‌تر است. بنابراین پیاده‌روی و دویدن روی تردمیل، ضربه و فشار بر مفاصل را کاهش می‌دهد و خطر آسیب‌دیدگی را به حداقل می‌رساند. این ویژگی، تردمیل را برای کسانی که از آسیب‌دیدگی یا مشکلات مفصلی رنج می‌برند، به گزینه‌ای ایده‌آل تبدیل می‌کند.

تردمیل همیشه در دسترس است. هر موقع که از سر کار برمی‌گردید، صبح قبل از شروع فعالیت‌های روزمره، در طول روز که بچه‌ها مدرسه هستند، در باران، برف، طوفان و به طور کلی هر شرایط آب و هوایی که بیرون رفتن سخت است، و… با وجود تردمیل، در هر موقعیتی می‌توان از زمان‌های مُرده استفاده، و آنها را به اوقاتی بسیار مفید و سازنده تبدیل کرد.

افرادی که فرصت کافی برای باشگاه رفتن ندارند، یا کسانی که ورزش کردن با حفظ حریم خصوصی را ترجیح می‌دهند نیز، در مسیر سلامتی و تناسب اندام خود هیچ یاور و پشتیبانی بهتر از تردمیل پیدا نمی‌کنند.

حتما بخوانید: فواید تردمیل 

معایب استفاده از تردمیل

استفاده از تردمیل، با وجود تمام مزایایی که این وسیله ورزشی دارد، می‌تواند معایبی نیز داشته باشد. یکی از نگرانی‌های اصلی کسانی که می‌خواهند تردمیل را مهمان باشگاه خانگی خود کنند، این است که تمرین با تردمیل می‌تواند یکنواخت و تکراری باشد. دویدن یا راه رفتن در یک مکان ثابت ممکن است به اندازه ورزش در فضای باز جذاب نباشد.

یکی دیگر از معایب احتمالی تردمیل، کمبود فضاست. تردمیل می‌تواند فضای قابل توجهی را در خانه شما اشغال کند. البته باید توجه داشت که بسیاری از تردمیل‌های خانگی امروزی، قابلیت تا شوندگی دارند. شما بعد از هر نوبت تمرین می‌توانید تردمیل را تا کنید و آن را در گوشه‌ای که فضای ناچیزی اشغال می‌کند قرار دهید.

اگر با محدودیت فضای جدی روبرو هستید، ممکن است هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب بین تردمیل یا دوچرخه ثابت، نیم‌نگاه جدی‌تری به دوچرخه ثابت داشته باشید.

در حالی که استفاده از تردمیل به طور کلی ایمن است، در صورت عدم استفاده صحیح ممکن است عوارض خاصی ایجاد شود. یکی از مشکلات رایج، آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد، مانند درد زانو است. برای جلوگیری از فشار بر مفاصل و ماهیچه‌ها، ضروری است که با شدت سختی مناسب شروع کنید و به تدریج آن را افزایش دهید.

مزایای استفاده از دوچرخه ثابت

وقتی پای محبوبیت در میان باشد، دوچرخه ثابت چیزی از تردمیل کم ندارد. دوچرخه ثابت یک وسیله ورزشی است که طیف وسیعی از مزیت‌ها را ارائه می‌دهد تا اهداف مختلف تناسب اندام را برآورده کند.

بیشتر بخوانید: دوچرخه ثابت چیست؟

یکی از مزایای استفاده از دوچرخه ثابت، فشار کم آن بر مفاصل است. دوچرخه سواری یک فعالیت کم‌فشار است، بنابراین کمترین استرس را بر زانوها، باسن و مچ پا وارد می‌کند. این ویژگی بی‌نظیر، دوچرخه ثابت را برای افراد گوناگون در هر سطح از تناسب اندام، مناسب و قابل استفاده می‌کند.

دوچرخه ثابت یک تمرین عالی برای پایین‌تنه محسوب می‌شود. عضلات پا، ران و باسن، اهداف اصلی ورزش با دوچرخه ثابت هستند.

همچنین دوچرخه ثابت یک وسیله ورزشی چند منظوره است و به واسطه قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی و تنظیم مقاومت، به کاربر امکان می‌دهد با شدت‌های مختلف تمرین کند. به عنوان مثال تمرینات اینتروال، که می‌تواند برای سوزاندن کالری، چربی اضافه و نیز بهبود سلامت قلب و عروق، بسیار مفید باشد.

دوچرخه ثابت یا تردمیل

این مطلب را از دست ندهید: فواید دوچرخه ثابت

معایب استفاده از دوچرخه ثابت

یکی از محدودیت‌های دوچرخه ثابت این است که دوچرخه ثابت در وهله اول، بر عضلات پایین‌تنه تمرکز دارد و هنگام تمرین، بالاتنه را درگیر نمی‌کند. در نتیجه، نمی‌توان انتظار یک تمرین تمام‌تنه (فول بادی) را از آن داشت.

به علاوه، برخی از کاربران ممکن است تمرین با دوچرخه ثابت را نسبت به سایر اشکال ورزش، کمتر جذاب بدانند. زیرا دوچرخه‌سواری ثابت می‌تواند تکراری باشد و در درازمدت به کاهش اشتیاق منجر شود.

کاربران دوچرخه ثابت در صورت عدم استفاده صحیح ممکن است با عوارض خاصی روبرو شوند. دوچرخه سواری طولانی و بیش از حد ممکن است منجر به ناراحتی یا درد در ناحیه نشیمن شود. برای جلوگیری از این امر، اطمینان از راه‌اندازی صحیح دوچرخه و سرمایه‌گذاری روی دوچرخه با برند معتبرتر و کیفیت بالاتر، بسیار مهم است.

نقاط مشترک تردمیل و دوچرخه ثابت در تمرین

هرچند تردمیل و دوچرخه ثابت دو وسیله ورزشی مستقل هستند، اما از نظر اثر تمرینی، نقاط مشترکی نیز دارند. هم تردمیل و هم دوچرخه ثابت، تمرینات قلبی عروقی مؤثری را ارائه می‌دهند. آنها می‌توانند به بهبود سلامت قلب، افزایش استقامت قلب و عروق، و به طور کلی افزایش استقامت عمومی بدن، کمک کنند.

علاوه بر این، هر دو دستگاه به کاربران این امکان را می‌دهند که شدت تمرینات خود را تنظیم کنند و برای افراد، در سطوح مختلف تناسب اندام، انتخاب مناسبی باشند.

هم تردمیل و هم دوچرخه ثابت را می‌توان برای تمرینات اینتروال استفاده کرد که شامل تناوب بین حرکات انفجاری با شدت بالا، و دوره‌های ریکاوری با شدت کمتر است. مطالعات نشان داده که این نوع تمرین، به‌طرز مؤثری باعث افزایش کالری سوزی و بهبود سطح تناسب اندام می‌شود.

تفاوت تردمیل و دوچرخه ثابت

تردمیل و دوچرخه ثابت در تأثیر بر گروه‌های عضلانی هدف، تفاوت چشمگیری با هم دارند. تردمیل روی تمرینات تحمل وزن تمرکز دارد که به تقویت استخوان‌ها و عضلات پا، باسن و کمر کمک می‌کند. در مقابل، دوچرخه ثابت در درجه اول عضلات پا را هدف قرار می‌دهد و تمرینی کم فشار را ایجاد می‌کند.

علاوه بر این، تردمیل‌ بیشتر از دوچرخه‌ ثابت، عضلات مرکزی بدن را درگیر می‌کند، زیرا کاربران باید تعادل و ثبات خود را هنگام دویدن یا راه رفتن روی تسمه حفظ کنند. دوچرخه ثابت نیز فشار کمتری به مفاصل وارد می‌کند و برای افرادی که مشکلات مفصلی دارند یا در حال بهبودی هستند مناسب‌تر است.

کالری‌سوزی با ورزش هوازی

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت

تردمیل یا دوچرخه ثابت، کدام‌یک به عنوان ورزش هوازی موفق‌ترند؟ در پاسخ باید گفت هر دو وسیله ورزشی، گزینه‌های بسیار خوبی برای سوزاندن کالری از طریق ورزش‌های هوازی هستند. تمرینات هوازی، ضربان قلب را افزایش می‌دهد و منجر به کالری‌سوزی موثر و کاهش وزن می‌شود.

کالری سوزی دوچرخه ثابت

مقدار کالری سوزانده‌‌شده در طول تمرین با دوچرخه ثابت، به عوامل مختلفی از جمله وزن کاربر، شدت تمرین و مدت زمان بستگی دارد. به طور متوسط، یک فرد 70 کیلوگرمی می‌تواند در طول 30 دقیقه تمرین دوچرخه ثابت با شدت متوسط، تقریباً 260 تا 446 کالری بسوزاند.

توجه داشته باشید که این اعداد به هیچ وجه مطلق نیستند و آماری حدودی هستند.

کالری سوزی تردمیل

به دلیل ماهیت تحمل وزن در هنگام دویدن یا پیاده‌روی، تردمیل در مقایسه با دوچرخه ثابت پتانسیل کالری‌سوزی بیشتری دارد. یک فرد 70 کیلوگرمی می‌تواند در طول 30 دقیقه تمرین با شدت متوسط روی تردمیل، حدود 314 تا 558 کالری بسوزاند.

مقایسه تردمیل و دوچرخه ثابت در کالری سوزی

وقتی صحبت از سوزاندن کالری به میان می‌آید، تردمیل‌ها معمولاً یک برتری جزئی نسبت به دوچرخه‌های ثابت دارند. با این حال، اثربخشی کالری‌سوزی به شدت، مدت تمرین و همچنین شرایط بیولوژیکی و ژنتیکی کاربر بستگی دارد.

آنچه مسلم است این است که هر دو دستگاه، در صورت استفاده مداوم و اصولی، می‌توانند به کاهش وزن و بهبود تناسب اندام کمک کنند.

لاغری با تردمیل یا دوچرخه ثابت ؟

هم تردمیل و هم دوچرخه ثابت می‌توانند ابزارهای موثری برای لاغری و تقویت نواحی خاص بدن باشند. با این حال، در رابطه با لاغری شکم و پهلوها ممکن است تفاوت‌هایی بین آنها وجود داشته باشد.

برای لاغری شکم و پهلوها تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت؟

همانطور که اشاره کردیم، تردمیل می‌تواند با درگیرکردن عضلات میان‌تنه، بر آنها نیز تأثیر بگذارد. این بدان معناست که تردمیل می‌تواند به دلیل درگیرشدن ماهیچه‌های مرکزی در حین دویدن یا راه رفتن، به لاغری شکم و پهلوها کمک کند. تلاش مداوم برای حفظ تعادل و ثبات، عضلات مرکزی را فعال می‌کند و به قدرت کلی شکم و تقویت عضلات آن کمک می‌نماید.

از سوی دیگر، هرچند که دوچرخه ثابت مستقیماً عضلات مرکزی بدن را هدف قرار نمی‌دهد، اما باز هم می‌تواند به کاهش وزن کلی کمک کند. این یعنی دوچرخه ثابت نیز ممکن است منجر به لاغری در نواحی مختلف بدن از جمله شکم و پهلوها شود.

تردمیل یا دوچرخه ثابت کدام یک برای شما مناسب است؟

تردمیل بهتر است یا دوچرخه ثابت

قبل از استفاده از دوچرخه ثابت یا تردمیل، ضروری است که شرایط پزشکی یا محدودیت‌های فیزیکی که ممکن است در نحوه استفاده از این وسایل ورزشی تاثیر بگذارد را در نظر بگیرید. افرادی که مشکلات مفصلی دارند، مشکلات تعادلی یا شرایط پزشکی خاصی دارند، باید قبل از شروع یک برنامه ورزشی جدید با پزشک خود مشورت کنند.

انتخاب تردمیل یا دوچرخه ثابت مناسب به عوامل مختلفی از جمله اهداف تناسب اندام، ترجیحات و نیازهای فردی شما بستگی دارد.

  1. اهداف تناسب اندام: اهداف اولیه تناسب اندام خود را تعیین کنید. آیا به دنبال بهبود استقامت قلبی عروقی، کاهش وزن یا عضله سازی هستید؟ هم تردمیل و هم دوچرخه ثابت می‌توانند تمرینات قلبی عروقی موثری را ارائه دهند، اما اگر می‌خواهید گروه های عضلانی بیشتری را درگیر کنید و روی قدرت پایین بدن تمرکز کنید، دوچرخه ثابت ممکن است مناسب‌تر باشد. از طرف دیگر، اگر قصد دارید کالری بیشتری بسوزانید و روی قدرت کلی بدن خود کار کنید، تردمیل را انتخاب کنید.
  2. تاثیر روی مفاصل: هر گونه مشکل یا آسیب مفصلی موجود را در نظر بگیرید. اگر مشکلات مفاصل دارید یا تمرینات کم ضرب را ترجیح می‌دهید، دوچرخه ثابت می‌تواند گزینه بهتری باشد. حرکت نرم پدال دوچرخه در مقایسه با تاثیر دویدن یا راه رفتن روی تردمیل، فشار کمتری به مفاصل وارد می‌کند.
  3. فضا و راحتی: فضای موجود در خانه خود را ارزیابی کنید. تردمیل می‌تواند بزرگتر و حجیم‌تر باشد و به فضای بیشتری نیاز داشته باشد. اگر فضای محدودی دارید، یک تردمیل تاشو یا یک دوچرخه ثابت جمع و جور ممکن است کاربردی‌تر باشد.
  4. تعامل و انگیزه: به این فکر کنید که چه نوع تمرینی برای شما لذت بخش‌تر و انگیزه بخش‌تر است. برخی از افراد هیجان دویدن یا راه رفتن روی تردمیل، و شبیه‌سازی تجربه ورزش در فضای باز را ترجیح می‌دهند، در حالی که برخی دیگر از راحتی تمرین با دوچرخه ثابت لذت می‌برند.

در نهایت، تردمیل یا دوچرخه ثابت مناسب برای شما، وسیله‌ای است که با اهداف تناسب اندام شما مطابقت داشته باشد، با سبک زندگی و محدودیت‌های فضایی شما هماهنگ باشد و در طول تمرین برای شما شادی به ارمغان بیاورد.

به یاد داشته باشید که قبل از شروع یک روال ورزشی جدید، در صورت داشتن هرگونه ملاحظات مربوط به سلامت یا شرایط پزشکی خاص، اعم از آسیب‌دیدگی، سابقه بیماری، بارداری و… با یک متخصص تناسب اندام یا پزشک مشورت کنید.

جمع‌بندی لطیفی اسپرت

تردمیل و دوچرخه ثابت، هر دو مزایا و معایب منحصر به فردی را از نظر تناسب اندام و سلامت کلی ارائه می‌دهند. بهترین کسی که می‌تواند تصمیم بگیرد کدام وسیله برای شما مناسب‌تر است خودتان هستید.

آنچه در این مقاله گفتیم راهنمایی کلی بود برای این که شما بتوانید ویژگی‌های هر کدام از این دستگاه‌های ورزشی را به‌خوبی بشناسید و با توجه به ملاحظات سلامتی، شرایط نگهداری و بودجه خود، تصمیم به انتخابی دقیق‌تر و آگاهانه‌تر بگیرید. به قلمروی سلامتی خوش آمدید!

سوالات و نظرتات خود را در مورد تردمیل یا دوچرخه ثابت در زیر همین مطلب مطرح کنید.


سوالات پرتکرار شما:

دوچرخه ثابت بهتر است یا تردمیل؟

هر دو دستگاه، مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند. هدف از تمرین، سطح آمادگی بدنی، ملاحظات سلامتی، شرایط نگهداری و بودجه، مهم‌ترین عوامل مؤثر در انتخاب شما هستند.

کالری سوزی دوچرخه ثابت بیشتره یا تردمیل؟

شدت تمرین، مدت‌زمان تمرین و نوع سوخت‌وساز بدن شما، تعیین‌کننده میزان کالری مصرف شده در حین تمرین هستند. در شرایط یکسان، تردمیل به میزان جزئی، کالری‌سوزی بیشتری نسبت به دوچرخه ثابت دارد.

برای لاغری تردمیل بهتره یا دوچرخه ثابت؟

هم تردمیل و هم دوچرخه ثابت ابزارهای موثری برای لاغری هستند. میزان لاغری به شدت و مدت‌زمان تمرین و ساختار بدنی کاربر بستگی دارد.

برای لاغری شکم و پهلو تردمیل بهتره یا دوچرخه ثابت؟

تردمیل به دلیل درگیرکردن ماهیچه‌های مرکزی در حین دویدن یا راه رفتن، عضلات مرکزی را فعال کرده و به تقویت عضلات شکم و لاغری شکم و پهلوها کمک بیشتری می‌کند.

تفاوت تردمیل و دوچرخه ثابت

تردمیل روی تمرینات تحمل وزن تمرکز دارد که به تقویت استخوان‌ها و عضلات پا، باسن و کمر کمک می‌کند. همچنین عضلات مرکزی کاربر برای حفظ تعادل درگیر می‌شوند که روی چربی‌سوزی در شکم و پهلو بی‌تأثیر نیست.

دوچرخه ثابت در درجه اول عضلات پا را هدف قرار می‌دهد و تمرینی کم فشار را ایجاد می‌کند. به علاوه، فشار کمتری به مفاصل وارد می‌کند و برای افرادی که مشکلات مفصلی دارند یا در حال بهبودی هستند مناسب‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.