معرفی کامل انواع دوچرخه ثابت به همراه ویژگی های هرکدام

انواع دوچرخه ثابت

تلاش و زحمت زیاد، به تنهایی برای دستیابی به تناسب اندام، و به طور کلی، یک سبک زندگی سالم‌تر کافی نیست. موفقیت در این مسیرِ پر فراز و نشیب و البته جذاب و هیجان‌انگیز، علاوه بر انگیزه، هدف و تلاش، به ابزار و تجهیزات ورزشی نیز احتیاج دارد. دوچرخه‌ ثابت ورزشی به همین منظور طراحی و تولید شده‌است. انواع دوچرخه ثابت ورزشی، به یک انتخاب محبوب برای علاقه‌مندان به ورزش، چه ورزش در خانه و چه در باشگاه، تبدیل شده‌اند.

امروز در لطیفی اسپرت، انواع مدل‌های دوچرخه ثابت موجود در بازار، و مزایا و معایب آنها را بررسی می‌کنیم. در پایان هم به شما کمک می‌کنیم از بین انواع دوچرخه‌های ثابت، مناسب‌ترین گزینه را با توجه به اهداف خود انتخاب نمایید.

بیشتر بخوانید: دوچرخه ثابت چیست؟

دوچرخه ایستاده (نشسته)

انواع دوچرخه ثابت

دوچرخه ایستاده، یک دوچرخه ثابت کلاسیک و پرکاربرد است که شباهت زیادی به دوچرخه واقعی دارد. دوچرخه ایستاده که به آن «دوچرخه نشسته» نیز گفته می‌شود، دارای طراحی جمع و جور، صندلی (زین)، دسته و پدال است که تجربه‌ی دوچرخه‌سواری واقعی را برای کاربران شبیه‌سازی می‌کند.

تمرین با دوچرخه ثابت ایستاده، یک تمرین قلبی عروقی مؤثر به‌شمار می‌رود. هرچند که عضلات پایین‌تنه از جمله پاها، ران‌ها و ساق پا را نیز درگیر می‌کند.

فواید دوچرخه ثابت ایستاده

تمرین با دوچرخه ثابت ایستاده، برای کاربران چندین مزیت دارد. اولاً، تمرینی کم‌‌فشار را ارائه می‌کند. به‌طور کلی، ورزش کردن با انواع دوچرخه ثابت، فشار روی مفاصل را کاهش می‌دهد و خطر آسیب را به حداقل می‌رساند. این امر درباره دوچرخه ثابت ایستاده نیز برقرار است.

ثانیا، دوچرخه ثابت ایستاده به بهبود سلامت قلب و عروق، تقویت قلب و ریه‌ها کمک می‌کند. علاوه بر این، دوچرخه ثابت ایستاده سطوح مختلف مقاومت را برای کاربر فراهم می‌کند. این قابلیت، بر شدت تمرین تأثیر می‌گذارد و کاربر می‌تواند در هر سطحی از آمادگی جسمانی، میزان سختی تمرین را متناسب با اهداف خود تنظیم کند.

دوچرخه ثابت دومنظوره

دوچرخه ثابت دومنظوره از نظر ظاهری و نحوه استفاده کاربر مشابه دوچرخه ثابت ایستاده است. بنابراین کاربر هنگام استفاده از آن باید صاف بنشیند.

اما دوچرخه ثابت دومنظوره یک ویژگی اضافی دارد: دسته‌های آن متحرک هستند و به جلو و عقب حرکت می‌کنند. از این نظر، دوچرخه دومنظوره کارکردی مشابه الپتیکال از خود نشان می‌دهد.

فواید دوچرخه ثابت دومنظوره

دسته‌های متحرک باعث می‌شوند علاوه بر عضلات پایین‌تنه، عضلات میان‌تنه (شکم و کمر) و بازوها نیز درگیر شوند و تمرین کنند.

دوچرخه مبله (نشسته پشتی‌دار)

انواع مدل های دوچرخه ثابت

در بین انواع مدل‌های دوچرخه ثابت، دوچرخه مبله یا پشتی‌دار، کم‌فشارترین تمرین را برای کاربران فراهم می‌کند. دوچرخه مبله، دارای یک صندلی با تکیه‌گاه است و پدال‌های آن به جای آن که در زیر پای کاربر قرار بگیرند، در جلوی پای کاربر قرار دارند (شبیه قایق پدالی در پارک‌ها). این نوع طراحی، باعث می‌شود تمرین با دوچرخه ثابت پشتی‌دار، تمرینی کم‌فشار و کم‌آسیب باشد.

فواید دوچرخه ثابت نشسته پشتی‌دار

یکی از مزایای کلیدی دوچرخه ثابت مبله، طراحی ارگونومیک آن است. این دوچرخه به نحوی عالی از کمر حمایت می‌کند و فشار بر روی ناحیه پشت را کاهش می‌دهد. این قابلیت باعث می‌شود که دوچرخه پشتی‌دار برای افرادی که مشکلاتی همچون کمردرد یا ناراحتی مفاصل دارند، گزینه‌ای عالی باشد.
علاوه بر این، ورزش کردن با دوچرخه ثابت مبله، تمرینی کم‌فشار به حساب می‌آید که این ویژگی می‌تواند برای مبتدیان، سالمندان، یا کسانی که تحت درمان‌های توانبخشی هستند، بسیار مفید واقع شود.

در مقایسه با سایر انواع دوچرخه ثابت، ممکن است دوچرخه ثابت پشتی‌دار برای کاربرانی که به دنبال تمرین با شدت بیشتر هستند، کمتر چالش برانگیز باشد.

دوچرخه ثابت تاشو

دوچرخه ثابت تاشو، همانطور که از نامش پیداست، قابلیت این را دارد که بعد از تمرین، تا شود و در انباری یا مکان خاص خودش قرار بگیرد تا فضای خانه را اشغال نکند.

انواع مدل دوچرخه ثابت

تمرین کردن با دوچرخه ثابت تاشو می‌تواند ضربان قلب شما را بالا ببرد. با این حال، اکثر مربیان و ورزشکاران حرفه‌ای معتقدند که این دستگاه ورزشی تمرین خیلی جدی و چالش‌برانگیزی را به شما ارائه نمی‌دهد.
به علاوه، مدل‌های تاشو به اندازه‌ مدل‌های دیگر بادوام نیستند.

فواید دوچرخه ثابت تاشو

دوچرخه ثابت تاشو برای مکان‌هایی که فضای در دسترس یک چالش جدیست، مثل آپارتمان‌های کوچک، سوییت و…، می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

دوچرخه ثابت مینی بایک

دوچرخه ثابت مینی یکی دیگر از انواع دوچرخه ثابت است و به گونه‌ای طراحی شده که تمرینی کم‌ضرب را ارائه دهد. اندازه این دوچرخه‌ها بسیار کوچک است و به راحتی قابل حمل هستند.

فواید دوچرخه ثابت مینی

دوچرخه ثابت مینی به جلوگیری از استرس روی مفاصل و به حداقل رساندن آسیب به آنها کمک می‌کند. این باعث می‌شود که این وسیله ورزشی برای افراد مبتلا به مشکلات مفصلی، یا کسانی که از صدمات بهبود می‌یابند، مناسب باشد. زیرا آنها را قادر می‌سازد بدون فشار آوردن به خودشان، به تمرین قلبی عروقی بپردازند.

دوچرخه اسپینینگ

انواع دوچرخه ثابت

دوچرخه اسپینینگ برای شبیه‌سازی تجربه «دوچرخه‌سواری واقعی در فضای باز» طراحی شده است. دوچرخه ثابت اسپینینگ به طور معمول دارای یک چرخ «فلایویل» سنگین، مقاومت قابل تنظیم و دسته است که به کاربران امکان می‌دهد موقعیت‌های دوچرخه سواری مختلفی را اتخاذ کنند.

فواید دوچرخه ثابت اسپینینگ

دوچرخه اسپینینگ یک تجربه تمرینی قلبی عروقی با شدت بالا را فراهم می‌کند. تمرین با این دستگاه ورزشی برای کسانی که به دنبال چربی‌سوزی در سطح پیشرفته، و بهبود استقامت کلی بدن هستند ایده‌آل است.

مقاومت قابل تنظیم دوچرخه ثابت اسپینینگ کاربران را قادر می‌سازد تا شدت تمرین خود را مطابق با نیاز و اهداف خود تنظیم کنند. بنابراین تمرین با آن هم برای کاربران مبتدی و هم کاربران پیشرفته مناسب است.

علاوه بر این، دوچرخه اسپینینگ تجربه تمرینی پویا و جذاب را فراهم می‌کند، زیرا کاربران می‌توانند حرکات دوچرخه‌سواری واقعی در فضای باز را شبیه‌سازی کنند.

با وجود تمام این مزایا، ممکن است دوچرخه اسپینینگ به‌خاطر ماهیت سختی تمرین با آن، برای افراد مبتدی که شرایط سلامت خاصی دارند چالش برانگیز یا نامناسب باشد.

دوچرخه بایک اِرگ

انواع دوچرخه های ثابت ورزشی

بایک اِرگ یک دوچرخه ثابت تخصصی است که مقاومت آن بر خلاف انواع دوچرخه‌های ثابت قبلی، نه مگنتی و نه مکانیکی، بلکه از جنس هواست. در واقع در بایک ارگ، رکاب زدن کاربر و ساز و کار مهندسی دقیق این دستگاه ورزشی، باعث ایجاد مقاومت هوا می‌شود.

این دوچرخه ورزشی منحصر به فرد، تجربه دوچرخه سواری متفاوتی را نسبت به انواع دوچرخه‌ ثابت ورزشی ایستاده و مبله ارائه می‌دهد.

فواید بایک ارگ

طراحی دوچرخه ثابت بایک ارگ بر مهندسی دقیق تمرکز دارد. نتیجه آن که بایک ارگ تمرینی روان و کارآمد را ارائه می‌دهد. تمرین با این دوچرخه ثابت خاص، تمام عضلات پایین‌تنه را درگیر می‌کند. علاوه بر این، بایک ارگ جمع و جور، و نگهداری از آن به راحتی امکان‌پذیر است. قابلیتی که آن را برای استفاده خانگی نیز به یک گزینه ایده‌آل تبدیل می‌کند.

طراحی منحصر به فرد بایک ارگ ممکن است برای کاربرانی که به انواع مدل‌های دوچرخه ثابت سنتی‌تر عادت کرده‌اند، کمی ساختار شکنانه باشد و این افراد، دوچرخه‌های ایستاده یا مبله را به بایک ارگ ترجیح دهند.

دوچرخه اِیربایک

انواع مدل های دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت اِیربایک، که به عنوان دوچرخه اِیربایک فن‌دار نیز شناخته می‌شود، دارای یک سیستم مقاومت منحصر به فرد است که از نیروی مقاومت هوا استفاده می‌کند. وقتی کاربران رکاب می‌زنند، فن دوچرخه مقاومت ایجاد می‌کند و یک تمرین چالش برانگیز فوق‌العاده را به کاربر هدیه می‌دهد.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد ایربایک، که به‌خصوص آن را از بایک اِرگ متمایز می‌کند، این است که دسته‌های آن متحرک است. از این نظر، اِیربایک کارکردی بین دوچرخه ثابت و دستگاه الپتیکال (اسکی فضایی) دارد و قابلیت‌های فوق‌العاده هر دو دستگاه را همزمان ارائه می‌دهد.

بیشتر بدانید: الپتیکال چیست ؟

فواید ایربایک

مقاومت ایربایک فن‌دار ارتباط مستقیم با فعالیت کاربر دارد. به این معنی که هرچقدر که تلاش کاربر افزایش می‌یابد، مقاومت نیز بیشتر می‌شود. این قابلیت، ایربایک را برای کاربران در تمام سطوح تناسب اندام، به انتخابی مناسب تبدیل می‌کند.

ایربایک یک تمرین قلبی عروقی عالی را ارائه می‌دهد. قابلیت متحرک بودن دسته‌های ایربایک باعث می‌شود تمرین با این وسیله ورزشی جذاب، کل بدن، از جمله بازوها، شانه‌ها، عضلات مرکزی بدن، و عضلات پایین‌تنه را درگیر کند. ایربایک یک ابزار کارآمد برای ورزش دادن کل بدن است.

این تمرین تمام تنه، ایربایک را به یک انتخاب عالی برای کسانی که هدفشان بهبود قدرت و استقامت کلی است تبدیل می‌کند.

ممکن است برخی از افرادی که به منظور ورزش در خانه قصد خرید دوچرخه ثابت دارند، درباره انواع دوچرخه‌های ثابت خانگی اطلاعات کافی نداشته باشند و هنگام انتخاب، دچار تردید شوند. خبر خوب این است که تمام انواع دوچرخه‌ ثابت ورزشی که تا اینجا معرفی و بررسی کردیم، از انواع دوچرخه ثابت خانگی نیز محسوب می‌شوند.

تفاوت دوچرخه ثابت خانگی و باشگاهی در این است که دوچرخه ثابت باشگاهی، استهلاک کمتر و دوام بیشتری نسبت به دوچرخه ثابت خانگی دارد.

آنچه در انتخاب یک دوچرخه ثابت خانگیِ ایده‌آل اهمیت دارد، هدف شما از تمرین و سطح آمادگی جسمانی شماست. عوامل دیگری از جمله مقدار فضای تعبیه شده در خانه، بودجه و برند معتبر، می‌توانند در تصمیم شما برای خرید دوچرخه ثابت خانگی، تعیین کننده باشند.

سطح مقاومت چرخ در دوچرخه‌های ثابت

هنگام بررسی دوچرخه‌های ثابت، یکی دیگر از عوامل ضروری‌ای که باید در نظر گرفته شود، نوع سیستم مقاومتی است که در آنها به کار رفته است. سیستم مقاومتی، میزانِ شدت و چالش برانگیز بودن تمرین شما را تعیین می‌کند.

منظور از مقاومت چرخ دوچرخه ثابت، سطح فیزیکی‌ای است که باعث افزایش یا کاهش مقاومت دستگاه می‌شود. در ادامه سه نوع سیستم مقاومت چرخ در دوچرخه‌های ثابت را بررسی می‌کنیم.

مقاومت با تماس مستقیم

در این سیستم، مقاومت مستقیماً از طریق لنت‌های اصطکاکی یا لنت ترمز به فلایویل اعمال می‌شود. کاربر می‌تواند سطح مقاومت را با چرخاندن یک دستگیره یا اهرم تنظیم کند.

در واقع دوچرخه ثابت لنتی از ساز و کاری مشابه ترمز ماشین برای ایجاد مقاومت بهره می‌برد زیرا لنت با فلایویل تماس فیزیکی پیدا می‌کند.

سیستم لنتی مقرون‌به‌صرفه است و معمولاً در دوچرخه‌های ثابت سطح ابتدایی یافت می‌شود.

مقاومت مغناطیسی

سیستم‌های مقاومت مغناطیسی از آهنربا برای ایجاد مقاومت، بدون تماس مستقیم با فلایویل، استفاده می ‌کنند. کاربر می تواند سطح مقاومت را به صورت دیجیتالی یا دستی تنظیم کند.

در این سیستم، حرکت فلایویل از طریق آهنربایی که به آن نزدیک یا از آن دور می‌شود، تند یا کند می‌گردد. در واقع دوچرخه ثابت مگنتی از آهنربا برای ایجاد مقاومت استفاده می‌کند. دوچرخه ثابت مگنتی تنظیمات مقاومت بسیار دقیقی را ارائه می‌دهد و تجربه سواری نرم و آرامی را برای شما ایجاد می‌نماید.

مقاومت از طریق نیروی هوا

سیستم مقاومت هوا در دوچرخه‌های ایربایک و بایک ارگ تعبیه شده است. این دوچرخه‌ها از نیروی هوا برای ایجاد مقاومت استفاده می‌کنند. هرچه کاربر شدیدتر رکاب بزند، مقاومت هوای بیشتری ایجاد می‌شود و شرایط یک تمرین عالی برای کل بدن را فراهم می‌کند.

کدام نوع دوچرخه ثابت برای شما مناسب‌تر است؟

مناسب‌ترین دوچرخه ثابت، به اولویت های فردی شما، اهداف تناسب اندام و شرایط سلامتی کنونی تان بستگی دارد.

  1. اگر به دنبال تجربه دوچرخه سواری کلاسیک با سطوح شدت متنوع هستید، یک دوچرخه ایستاده ممکن است انتخاب مناسبی باشد.
  2. برای افرادی که به دنبال تمرین کم فشار و راحت‌تر هستند، یا افرادی که از عارضه کمردرد رنج می‌برند، یک دوچرخه ثابت پشتی‌دار بهترین گزینه است.
  3. کسانی که از تمرینات با شدت بالا لذت می‌برند و می‌خواهند دوچرخه سواری در فضای باز را شبیه سازی کنند، ممکن است دوچرخه اسپینینگ یا بایک اِرگ را ترجیح دهند. 
  4. در نهایت، برای کاربرانی که تمرین کامل بدن (Full Body) اولویتشان است، و یا افرادی که از چالش در حین تمرین استقبال می‌کنند و می‌خواهند تمرینی مقیاس‌پذیر داشته باشند، اِیربایک فن‌دار می‌تواند یک انتخاب عالی باشد.

جمع‌بندی لطیفی اسپرت

دوچرخه‌ ثابت، ابزاری مؤثر و راحت برای تناسب اندام و حفظ سلامت عمومی بدن به‌شمار می‌رود. از انواع مدل‌های کلاسیک مثل دوچرخه ثابت ایستاده و پشتی‌دار گرفته تا مدل‌های نوآورانه و ساختارشکنانه مثل بایک اِرگ و اِیربایک، هر فرد با هر سطح از آمادگی جسمانی، اهداف تناسب اندام و بودجه، می‌تواند دوچرخه ایده‌آل و مورد علاقه خود را انتخاب و آن را تصاحب کند. 

هنگام انتخاب دوچرخه ثابت مناسب، اهداف تناسب اندام، ترجیحات شخصی و هرگونه ملاحظات خاص سلامتی خود را در نظر بگیرید. هر نوع دوچرخه ثابتی را که انتخاب کنید، مطمئناً از مزایای فیزیکی بی‌شماری که دریافت می‌کنید لذت خواهید برد و در عین حال، لذت دوچرخه سواری را در فضای امن و راحت خانه یا باشگاه تجربه خواهید کرد.

بنابراین، رکاب بزنید و سفر به سوی زندگی سالم‌تر و اندام متناسب‌تر را آغاز کنید!

در مورد انواع دوچرخه ثابت به چه اطلاعات دیگری نیاز دارید؟ در زیر همین مطلب از لطیفی اسپرت بپرسید. (نظرات و سوالات شما به سرعت منتشر خواهند شد)


تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده و نشسته چیست؟

دوچرخه ثابت نشسته پشتی‌دار، به‌واسطه وجود تکیه‌گاه و محافظت از کمر، برای سالمندان، افرادی که از کمردرد رنج می‌برند و یا افرادی که در حال بهبودی از مصدومیت هستند، مناسب‌تر است.

کدام دوچرخه ثابت بهتر است؟

پاسخ به این سؤال کاملا به شما بستگی دارد: هدف شما از تمرین، سطح آمادگی جسمانی، مقدار فضای تعبیه شده در خانه، بودجه و برند معتبر، عوامل تاثیرگذار در تصمیم شما برای خرید دوچرخه ثابت هستند.

انواع دوچرخه ثابت چیست؟

دوچرخه ثابت ایستاده که متداول‌ترین نوع است، دوچرخه نشسته پشتی‌دار که برای سالمندان و مصدومان مناسب‌تر است، اسپینینگ، بایک ارگ و ایربایک که تمرینات حرفه‌ای‌تر و پرفشارتری را برای افرادی که تجربه تمرینی بیشتری دارند ایجاد می‌کند.

تفاوت دوچرخه ثابت خانگی و باشگاهی چیست؟

تنها تفاوت، دوام و استحکام بیشتر دوچرخه ثابت باشگاهی است.

1 نظر در “معرفی کامل انواع دوچرخه ثابت به همراه ویژگی های هرکدام

  1. پینگ بک: اسپینینگ چیست ؟ تفاوت دوچرخه ثابت و اسپینیگ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.