دستگاه الپتیکال یا اسکی فضایی چیست؟

دستگاه الپتیکال چیست

امروز در لطیفی اسپرت، با یک داستان جالب و خواندنی درباره دستگاه الپتیکال میزبان شما هستیم. در این مطلب خواهیم گفت که الپتیکال چیست، چه فواید و مزیت‌هایی دارد، و برای چه افرادی مناسب است.

برای بسیاری از افراد، ورزش کردن اصلاً کار آسانی نیست. حداقل ممکن است در آغاز راه چنین باشد. شاید به همین دلیل است که عده بسیاری از مردم برای دستیابی به سلامتی و تناسب اندام، به روش‌هایی روی می‌آورند که بیشتر جنبه خیالی و فانتزی دارند تا تأثیرگذاری واقعی. استقبال گسترده از انواع معجون‌های لاغری و وسایل عجیب و غریب نشان‌دهنده چنین تمایلی در نزد بسیاری از افراد است.

ولی صحبت امروز ما درباره وسیله‌ای است که واقعاً می‌تواند مثل غول چراغ جادو، بسیاری از خواسته‌ها و آرزوهای شما درباره تناسب اندام و سلامتی‌تان را برآورده کند.

دستگاه الپتیکال که به آن اسکی فضایی یا دوچرخه الپتیکال نیز گفته می‌شود، یک دستگاه ورزشی است که مهمترین تمرینات هوازی، از جمله پیاده‌روی یا دویدن، بالا رفتن و پایین آمدن از پله، یا اسکی کراس (صحرایی) را شبیه‌سازی می‌کند.

برای این که بهتر متوجه شوید که الپتیکال چیست و چطور می‌تواند به شما در رسیدن به اهداف تناسب اندامتان کمک کند، تا پایان این مطلب با لطیفی اسپرت همراه باشید.

الپتیکال چیست؟

دستگاه الپتیکال چیست

دستگاه الپتیکال (یا X-trainer) یک وسیله تناسب اندام نسبتاً جدید است که هم می‌تواند در خانه، و هم در باشگاه‌های ورزشی، مورد استفاده قرار بگیرد. این دستگاه‌ها دارای پدال‌هایی هستند که به جلو، عقب، بالا و پایین حرکت می‌کنند. پدال‌ها در یک مسیر بیضی شکل می‌چرخند و دلیل نام‌گذاری دستگاه هم همین است (الپتیکال به معنای بیضی شکل است.)

ممکن است برایتان سؤال باشد که الپتیکال برای چیست و چرا اینگونه طراحی شده است. دستگاه الپتیکال طوری طراحی شده‌است که کاربر بتواند در حین ورزش، مقاومت را تغییر دهد و تمرین را آسان‌تر یا سخت‌تر کند. از آنجایی که حرکت الپتیکال بسیار نرم و روان است، تمرین با آن به ستون فقرات فشار وارد نمی‌کند.

در حین تمرین با الپتیکال، هرگز پای کاربر با زمین برخورد نمی‌کند. بنابراین از ضربه و فشاری که بر اثر تند راه رفتن یا دویدن روی یک سطح سخت (مثل آسفالت یا سرامیک) بر کف پا وارد می‌شود، جلوگیری می‌شود. بسیاری از مبتلایان به کمردرد، این ویژگی را یک مزیت می‌دانند. در بخش «فواید الپتیکال چیست؟» به طور مفصل درباره سایر مزایای الپتیکال خواهیم گفت.

ویژگی‌ها و مشخصات دستگاه بدنسازی الپتیکال

دستگاه‌های الپتیکال ابعاد گوناگونی دارند. به طور میانگین، انواع الپتیکال حدود ۱۸۰ سانتی‌متر طول و ۷۰ سانتی‌متر عرض دارند. هرچند طول آنها می‌تواند بین ۱۲۵ سانتی‌متر تا ۲۱۰ سانتی‌متر متغیر باشد. در نظر داشته باشید که در حین تمرین با الپتیکال، پدال‌ها ممکن است بر طول دستگاه بیفزایند و فضای بیشتری را نسبت به طول اولیه اشغال کنند.

الپتیکال نسبت به تردمیل بلندتر است. هنگامی که با آن تمرین می‌کنید، ارتفاع شما بیشتر از موقعی است که، به عنوان مثال، روی تردمیل ورزش می‌کنید. بنابراین باید مطمئن شوید که سقف فضایی که الپتیکال را در آن قرار می‌دهید به اندازه کافی بلند باشد. میانگین ارتفاع پدال‌ها در حالت عادی، بین ۱۵ تا ۳۸ سانتی‌متر هستند که در برخی مدل‌ها تا ۶۲ سانتی‌متر هم می‌رسند.

همچنین برای این که بتوانید با خیال راحت با الپتیکال ورزش کنید، بهتر است دستگاه از کناره‌ها و روبرو نیز حداقل ۵۰ سانتی‌متر فضای خالی داشته باشد.

الپتیکال یا اسکی فضایی

دوچرخه الپتیکال چیست

 

اگر دنبال‌کننده یا علاقه‌مند به موضوعات ورزشی باشید، احتمالاً این سؤال‌ها برایتان پیش می‌آید که الپتیکال چیست، آیا الپتیکال همان اسکی فضایی است، آیا دوچرخه الپتیکال و اسکی فضایی یکی هستند و…

اجازه بدهید یک بار برای همیشه خیالتان را راحت کنیم. تمام این اصطلاحات یکی هستند و بر دستگاه الپتیکال دلالت دارند.

اگر کسی از شما پرسید دستگاه دوچرخه الپتیکال چیست، منظورش این است که دستگاه الپتیکال چیست. درباره اسکی فضایی نیز همین واقعیت برقرار است. پس از این به بعد بدون نگرانی، از هرکدام از این نام‌ها که دوست داشتید استفاده کنید.

انواع الپتیکال

مانند بسیاری از دستگاه‌های ورزشی، برای انتخاب الپتیکال نیز گزینه‌های زیادی وجود دارد. دستگاه‌های الپتیکال در انواع مختلف و با ویژگی‌های متفاوتی عرضه می‌شوند. یکی از تفاوت‌های عمده بین انواع دستگاه‌های الپتیکال، سبک‌ها و جا‌یگذاری‌های مختلف چرخ لنگر (یا سیستم محرک) است.

در این بخش انواع الپتیکال را به شما معرفی می‌کنیم تا در بخش‌ راهنمای خرید الپتیکال، بتوانید بهترین استفاده را از مطالب آن بخش ببرید.

از یک نگاه کلی، دستگاه‌های الپتیکال شامل دو نوع اصلی هستند:

 1. الپتیکال با تنظیم مقاومت دستی (مگنتی)؛
 2. الپتیکال با ارگومترهای کنترل شده کامپیوتری (الکترومگنتی، ژنراتوردار)؛

الپتیکال مگنتی

در این نوع الپتیکال، تنظیم مقاومت به طور دستی از سوی کاربر انجام می‌شود. روی بدنه برخی از انواع الپتیکال مگنتی، ابزاری شبیه دنده دوچرخه نصب شده است که شما در حین تمرین، می‌توانید با آن مقاومت دستگاه را تنظیم کنید.

الپتیکال الکترومگنتی

الپتیکال الکترومگنتی با برق کار می‌کند. الپتیکال الکترومگنتی مانند تردمیل به برق وصل می‌شود و تنظیم مقاومت در این نوع الپتیکال از طریق مانیتور روی دستگاه انجام می‌شود.

الپتیکال ژنراتوردار

الپتیکال ژنراتوردار مانند الکترومگنتی عمل می‌کند. با این تفاوت که به برق وصل نمی‌شود. بلکه با فرایند پدال زدن، برق در داخل خود دستگاه تولید می‌گردد. در الپتیکال ژنراتوردار نیز تنظیم فشار و مقاومت از طریق مانیتور دستگاه تنظیم می‌شود.

فواید الپتیکال که باید بدانید

دوچرخه الپتیکال چیست

دستگاه الپتیکال برای تمرینات قلبی عروقی کم‌فشار بسیار مناسب است. این ویژگی می‌تواند به تناسب اندام کلی شما، از جمله افزایش استقامت و تقویت بالاتنه و پایین‌تنه کمک کند.

دستگاه الپتیکال اغلب یکی از پرطرفدارترین دستگاه‌های کاردیو در مراکز تناسب اندام است. همچنین یک انتخاب مناسب برای تجهیزات ورزشی خانگی است.

مزیت‌ها و فواید الپتیکال چیست که الپتیکال را تبدیل به یک وسیله ورزشی محبوب کرده است؟

 • فشار بسیار کم بر ستون فقرات و سایر مفاصل و استخوان‌ها؛
 • ارائه تمرین قلبی عروقی کارآمد؛
 • کمک به تمرینات قدرتی بیشتر با تنظیم مقاومت بالاتر؛
 • امکان تغییر شیب و مقاومت برای ورزشکار در بیشتر دستگاه‌های الپتیکال؛
 • برخی از مدل‌های الپتیکال دارای دسته یا میله‌های اضافی هستند که به طور اختصاصی برای تمرین بالاتنه طراحی شده‌اند؛
 • افزایش استقامت و ظرفیت قلب؛
 • کالری‌سوزی بالا، چربی‌سوزی بالا؛
 • فشار کم به مفاصل؛
 • بهبود تعادل بدن؛
 • کاربری ساده و آسان.

در برخی از مدل‌های الپتیکال، پدال‌ها هم به جلو و هم به عقب حرکت می‌کنند تا گروه‌های عضلانی بیشتری را در تمرین درگیر کنند و به تمرین، تنوع دهند.

معایب و عوارض استفاده از الپتیکال

هر دستگاه‌ و وسیله ورزشی، در شرایط بخصوصی می‌تواند به جای آن که مفید باشد، به بدن آسیب برساند. آگاهی از این شرایط می‌تواند به سلامتی شما کمک کند و شما را از آسیب‌ها و خطرات احتمالی دور نگه دارد. در این بخش، ابتدا رایج‌ترین معایب الپتیکال را بیان می‌کنیم و سپس خطرات احتمالی استفاده نادرست از این دستگاه را توضیح می‌دهیم.

برخی از افراد شروع کار با الپتیکال را کمی دشوار می‌دانند. زیرا بر خلاف دوچرخه ثابت، پدال‌ها به صورت دایره کامل نمی‌چرخند و در واقع مسیری بیضی‌شکل را می‌پیمایند.

از آنجا که الپتیکال برای انجام تمرینات کم‌فشار طراحی شده است، انجام تمرینات سنگین که باعث تقویت استخوان‌ها می‌شوند با آن امکان‌پذیر نیست. در نتیجه نمی‌تواند در پیشگیری از بیماری‌هایی مثل پوکی استخوان، به اندازه برخی از تجهیزات قدرتی بدنسازی مؤثر باشد.

در برخی از انواع الپتیکال، تمرکز تمرین فقط بر میان‌تنه و پایین‌تنه است. در نتیجه ورزشکار باید برای تقویت بالاتنه، از دستگاه‌ها، و نیز تمرینات دیگری استفاده کند. البته مدل‌هایی از الپتیکال هم عرضه شده که به‌واسطه طراحی خاص و تعبیه دسته‌های بیشتر، امکان تحرک و تمرین دادن اندام‌های بالاتنه هم در آنها مهیا شده است.
قیمت برخی از مدل‌های پیشرفته الپتیکال بالا است.

خطرات استفاده از الپتیکال

الپتیکال یا اسکی فضایی چیست

بزرگترین خطر استفاده از الپتیکال، جدا شدن پا از پدال‌هاست. به دلیل نوع خاص حرکت پدال‌ها در الپتیکال، احتمال دارد پا از روی پدال‌ها بلغزد و ورزشکار زمین بخورد. با پوشیدن کفش‌های مخصوص بدنسازی که آج خوبی دارند، احتمال زمین خوردن از روی الپتیکال را به حداقل برسانید.

بهتر است سرعت الپتیکال را طوری تنظیم کنید که بتوانید تعادل خودتان را روی دستگاه حفظ کنید.

نکات کلیدی تمرین با الپتیکال

بسیار خب، حالا که شما می‌دانید دستگاه ورزشی الپتیکال چیست، چه مزایایی دارد و خطرات احتمالی آن چه هستند، وقت آن است که نکات کلیدی تمرین با الپتیکال را بشناسید. در این بخش مجموعه‌ای از بایدها و نبایدها درباره تمرین با الپتیکال را یادآوری می‌کنیم.

اگر تجربه تمرین با الپتیکال را ندارید، باید از کمترین سطح فشار، یعنی صفر، شروع به تمرین کنید. برای رسیدن به بالاترین سطح تمرین عجله نکنید. به جای آن سعی کنید توانایی‌ها و محدودیت‌های واقعی خود را شناسایی نمایید.

هنگام قرار گرفتن روی دستگاه، نباید فرم بدن به هم بخورد. باید حواستان باشد که به جلو خم نشوید و قوز نکنید. گرد شدن کمر، تمرین را راحت می‌کند اما اشتباه است. زیرا هم به بدن شما آسیب می‌رساند و هم کارایی و اثر تمرین را کم می‌کند.

نباید بیش از حد به خود فشار بیاورید. این کار هیچ تاثیر مثبتی بر فرایند لاغری شما نمی‌گذارد. فقط کیفیت تمرین شما را از بین می‌برد. باید به اندازه تمرین کنید.

فراموش نکنید که اسکی فضایی به عضله‌سازی کمکی نمی‌کند. برای برقراری تعادل در تمرینات، حتماً باید در کنار کار با الپتیکال، تمرین قدرتی هم داشته باشید.

الپتیکال بر کدام قسمت‌های بدن مؤثر است؟

دستگاه ورزشی الپتیکال چیست

هنگام استفاده از دستگاه الپتیکال، وضعیت بدن خود را به‌خوبی حفظ کنید. شانه‌های خود را به عقب، سر خود را بالا و عضلات شکم خود را منقبض نگه دارید. به جلو نگاه کنید، نه زیر پایتان. به دستگیره‌ها تکیه نکنید. اجازه دهید پایین تنه وزن شما را تحمل کند.

اگر طوری با الپتیکال تمرین کنید که هم عضلات بالاتنه و هم عضلات پایین‌تنه درگیر شوند، می‌توان گفت در واقع تمام عضلات بدن خود را تمرین داده‌اید.

پا، ستون بدن است. داشتن پاهای قوی به تعادل کلی بدن کمک می‌کند. با الپتیکال می‌توانید تمرین خود را بر روی پاها متمرکز کنید. دستگاه الپتیکال عمدتاً باسن، ران و ساق پا را تمرین می‌دهد.

نحوه استفاده و حرکت با دستگاه الپتیکال

اولین و مهم‌ترین شرط استفاده از اسکی فضایی این است که یک دستگاه با عملکرد مناسب تهیه کنید.

نکته مهم بعدی این است که دستگاه را در مناسب‌ترین موقعیت تمرینی، به ویژه از نظر طول گام، تنظیم کنید.

بهتر است قبل از شروع، کمی بدن خود را گرم کنید.

بیشتر بدانید: گرم کردن بدن قبل از ورزش

هنگام ورزش با ارگومتر، می‌توانید یکی از برنامه‌های پیش فرض دستگاه را انتخاب کنید.

تمرین با اسکی فضایی را، بخصوص در مدل‌های مگنتی دستی، با مقاومت کمتری شروع کنید.

پس از آن که بدنتان به اندازه کافی آماده شد، می‌توانید کم‌کم مقاومت را بالاتر ببرید.

در پایان تمرین، دوباره مقاومت را پایین بیاورید تا عضلاتتان آرام شوند.

پس از تمرین، انجام چند تمرین کششی برای آرام‌کردن ضربان قلب و شل شدن عضلات توصیه می‌شود.

دو روش برای استفاده از اسکی فضایی وجود دارد: دسته‌های متحرک را بگیرید و تمام بدن خود را درگیر کنید، یا دسته‌های جلوی (معمولاً ثابت) را نگه دارید و فقط پایین‌تنه خود را تمرین دهید.

بیشتر دستگاه‌های الپتیکال این قابلیت را دارند که به صورت معکوس نیز حرکت کنند. این ویژگی برای هماهنگی بهتر حرکت و تمرین موثرتر عضلات بسیار کارآمد است.

مدت زمان استفاده از الپتیکال

مدت زمان تمرین برای رسیدن به بهترین نتیجه، اهمیت دارد. بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه پس از شروع ورزش، متابولیسم (سوخت و ساز) ماهیچه‌های هوازی، باعث شروع فرایند چربی سوزی می‌شود.

۳ تا ۵ جلسه تمرین در هفته، با شدت ۶۰ تا ۹۰ درصد حداکثر ضربان قلب، و مدت زمان تمرین ۲۰ تا ۶۰ دقیقه در هر جلسه، برای استفاده از اسکی فضایی پیشنهاد مناسبی است.

بازه‌های عددی مثل ۳ تا ۵ هفته، یا ۲۰ تا ۶۰ دقیقه، به سطح آمادگی شما بستگی دارد.

مزایای الپتیکال نسبت به تردمیل

ممکن است این سؤال برای برخی افراد پیش بیاید که تردمیل بهتر است یا الپتیکال. در جواب به این سؤال باید به این واقعیت توجه داشت که تقویت عملکرد قلب با یک تمرین قلبی عروقی مناسب، برای هرکس ضروری است.

اسکی فضایی و تردمیل، هرکدام مزیت‌های خود را دارند. آنچه در هنگام انتخاب یکی از آنها باید ملاک و معیار قرار گیرد، اهداف تمرینی و پاسخ بدن شما به برنامه‌های روزمره است.

به طور کلی می‌توان گفت استفاده از اسکی فضایی فشار کمتری را به مفاصل وارد می‌کند. هرچند نباید به مزایای تردمیل، از جمله استفاده آسان‌تر و تقویت رشد و تراکم استخوان‌ها، بی‌توجه بود.

بیشتر بخوانید: فواید تردمیل

تفاوت دوچرخه ثابت و الپتیکال

ممکن است در نگاه اول، دستگاه الپتیکال و دوچرخه ثابت، شبیه به هم به نظر برسند. اما در واقع این دو با هم فرق دارند.

در حین ورزش با الپتیکال، پاهای شما حرکت بیضوی را شبیه‌سازی می‌کنند. بنابراین نوع فشاری که بر بدن وارد می‌آید، و اندام‌هایی که درگیر می‌شوند، با آنچه در تردمیل یا دوچرخه ثابت اتفاق میفتد فرق دارد. در حقیقت می‌توان گفت که دستگاه الپتیکال می‌تواند مکمل تمرین با تردمیل و دوچرخه ثابت باشد، و به عنوان جایگزینی برای پله (استِپِر) عمل کند. با این توضیح که در عین حال روی مفاصل شما آثار مخربی به جا نمی‌گذارد.

الپتیکال بالاتنه و پایین‌تنه بدن شما را به طور همزمان درگیر می‌‌کند. بنابراین کل بدن را تمرین می‌دهد. در حالی که دوچرخه ثابت به طور هدفمندتری، برای تمرین و تقویت پایین‌تنه، از جمله عضلات همسترینگ، چهار سر و باسن طراحی شده است.

نکات مهم خرید اسکی فضایی

الپتیکال یا اسکی فضایی چیست

خرید اسکی فضایی کاملاً به نیاز و اهداف شما بستگی دارد. بنابراین هیچ فرمول و قاعده‌ی کلی‌ای که بتوان به طور یکسان برای همه تجویز کرد وجود ندارد. در آخرین بخش این مقاله، چند ملاحظه کلی که می‌تواند در خرید الپتیکال مناسب به شما کمک کند را بررسی می‌کنیم.

 • اندازه

درباره اندازه و ابعاد انواع اسکی فضایی در ابتدای این مقاله صحبت کردیم. مهم‌ترین نکته در این زمینه، در اختیار داشتن فضای کافی برای الپتیکال است.

 • ارگونومی

برخلاف تردمیل که به شما اجازه می‌دهد آزادانه حرکت کنید، اسکی فضایی حرکت شما را محدود می‌کند. قبل از خرید مطمئن شوید که با این ویژگی الپتیکال مشکلی ندارید.

 • قابلیت اتصال دیجیتال

دستگاه‌های الپتیکال می‌توانند اتصال بی‌سیم داخلی یا بلوتوثی داشته باشند که برای پیگیری تمرین، اشتراک در شبکه‌های اجتماعی و دسترسی به برنامه‌های تمرینی در دستگاه تلفن همراه مفید است. اگر این قابلیت‌ها برای شما مهم است موقع خرید به این نکته توجه کنید.

 • ایمنی عمومی

اسکی فضایی برای کودکان خطرناک است، زیرا ممکن است در قسمت‌های متحرکِ دستگاه گیر کرده یا از روی آن سقوط کنند. اگر در خانه بچه کوچک یا حتی حیوان خانگی دارید، قبل از خرید باید فضایی مجزا که از دسترس کودک و حیوان خانگی خارج است برای اسکی فضایی پیش‌بینی کنید.

 • قیمت

قیمت یکی از تعیین‌کننده‌ترین عوامل در انتخاب اسکی فضایی است. به همین دلیل اهمیت دارد دستگاهی را انتخاب نمایید که دقیقاً با نیازها و اهداف شما سازگار باشد. دلیلی ندارد برای آپشن‌هایی که برایتان کارایی ندارند هزینه کنید.

 • گارانتی

بسیاری از دستگاه‌های الپتیکال، دارای گارانتی مادام‌العمر هستند. برخی دیگر نیز تا ۱۰ سال تضمین شده‌اند. حتماً از شرکت معتبری خرید کنید که گارانتی قابل اتکایی به شما عرضه می‌کند.

انواع مارک ها و برندهای الپتیکال

از برندهای الپتیکال مطرح در بازار می‌توان به V-max و LS اشاره کرد. هر دو برند از طریق شرکت بازرگانی لطیفی اسپرت قابل تهیه هستند.

کلام آخر

در این مقاله بررسی کردیم که الپتیکال یا اسکی فضایی چیست و انواع آن کدام است، مزیت‌ها و معایب الپتیکال را برشمردیم، نکات مهم درباره تمرین با الپتیکال را مرور کردیم و متوجه شدیم که بر کدام اندام‌ها بیشترین تاثیر را دارد.

همچنین الپتیکال را با تردمیل و دوچرخه ثابت مقایسه کردیم و ویژگی‌ها و تفاوت‌های آنها را متوجه شدیم. در پایان هم نکات مهم خرید الپتیکال را بیان کردیم.

شما چه تجربه‌ای از خرید الپتیکال و تمرین با آن دارید؟ لطفاً همینجا تجربه خود را با ما و لطیفی اسپرتی‌ها در میان بگذارید.

 


سؤالات متداول

الپتیکال چیست؟

الپتیکال یا اسکی فضایی یک دستگاه ورزشی است که برای تمرینات هوازی و قلبی عروقی همچون بالا رفتن از پله، راه رفتن یا دویدن، بدون ایجاد فشار بیش از حد به مفاصل، استفاده می‌شود. این دستگاه دو پدال دارد که در مسیر بیضی شکل حرکت می‌کنند.

آیا الپتیکال فقط برای کسانی است که به طور حرفه‌ای ورزش می‌کنند؟

خیر. الپتیکال در رده دستگاه‌های ورزشی کم‌فشار قرار می‌گیرد. نه تنها ورزشکاران حرفه‌ای، بلکه افراد عادی و حتی کسانی که بیماری‌های مفصلی، ارتوپدی و کمردرد دارند، در صورت تأیید پزشک و رعایت اصول کار با الپتیکال، می‌توانند با الپتیکال تمرین کنند.

الپتیکال، دوچرخه ثابت یا تردمیل؟

هر کدام از این دستگاه‌ها قابلیت‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارند و برای اهداف گوناگونی طراحی شده‌اند. دوچرخه ثابت برای ورزش دادن عضلات پایین‌تنه طراحی شده است. الپتیکال با وجود شباهت زیاد به دوچرخه ثابت، به‌واسطه دارا بودن دسته‌های متحرک، می‌تواند علاوه بر پایین‌تنه، عضلات میان‌تنه و بالاتنه را نیز تمرین دهد. کار با تردمیل آسان‌تر از کار با الپتیکال است و برای رشد و تراکم استخوان‌ها مؤثرتر از الپتیکال عمل می‌کند. در مقابل، الپتیکال فشار کمتری به مفاصل وارد می‌آورد.

با الپتیکال چند کالری می‌سوزانیم؟

میزان کالری‌سوزی با الپتیکال به ۳ عامل بستگی دارد: شدت تمرین، مدت تمرین و متابولیسم بدن. به طور کلی هر چقدر زمان و شدت تمرین بالاتر باشد کالری بیشتری می‌سوزانید.
همچنین اگر دو شخص با دو وزن متفاوت، با شدت و مدت زمان یکسان تمرین کنند، شخص سنگین‌تر کالری بیشتری می‌سوزاند زیرا بدن چنین شخصی به صرف انرژی و کالری بیشتری برای تمرین نیاز دارد.

الپتیکال کدام قسمت بدن را لاغر می‌کند؟

دستگاه الپتیکال عمدتاً باسن، ران و ساق پا را تمرین می‌دهد. اما اگر طوری با الپتیکال تمرین کنید که هم عضلات بالاتنه و هم عضلات پایین‌تنه درگیر شوند، می‌توان گفت در واقع تمام عضلات بدن خود را تمرین داده‌اید.

4 نظر در “دستگاه الپتیکال یا اسکی فضایی چیست؟

 1. نسترن می گوید :

  سلام
  ممنون بابت مطلب خوبتون. لطیفی اسپرت بی نظیره
  یه سوال، الپتیکال کدوم قسمت بدن رو بیشتر لاغر میکنه؟

  • مدیر سایت می گوید :

   درود بر شما همراه گرامی.
   لطف شما ، مایه دلگرمی و قوت قلب ماست.
   دستگاه الپتیکال عمدتاً باسن، ران و ساق پا را تمرین می‌دهد. اما اگر طوری با الپتیکال تمرین کنید که هم عضلات بالاتنه و هم عضلات پایین‌تنه درگیر شوند، در واقع تمام عضلات بدن خود را تمرین داده‌اید.

 2. Ali می گوید :

  سلام من دیابت دارم و دکترم گفته ۵ روز در هفته حدود هر روز ۴۰دقیقه پیاده روی کنم فقط برای پیاده روی دستگاه میخام بنظر شما تردمیل بهتره یا الپتیکال؟

  • مدیر سایت می گوید :

   درود بر شما همراه گرامی
   پیاده روی با تردمیل یک ورزش کامل هوازی است که تقریبا عضلات تمام بدن را درگیر می کند و باعث می شود که به چربی سوزی و کالری سوزی مدنظر خود برسید. همچنین به وسیله این دستگاه راحتتر میتوانید ورزش می کنید، پس بهترین گزینه برای “شما” تردمیل است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.