راهنمای خرید دوچرخه ثابت خانگی و باشگاهی

راهنمای خرید دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت یک وسیله ورزشی بسیار کاربردی است که با توسعه فرهنگ ورزش در خانه، به یکی از محبوب‌ترین دستگاه‌های تناسب اندام تبدیل شده است. البته این محبوبیت فقط به ورزش در خانه محدود نمی شود و امروزه می‌توانیم در تمام باشگاه‌های بدنسازی و مراکز تناسب اندام، طیف متنوعی از دوچرخه ثابت را ببینیم. دوچرخه ثابت در مدل‌ها و انواع گوناگون عرضه می‌شود. همین تنوع می‌تواند هنگام خرید دوچرخه ثابت، گیج‌کننده باشد. به همین دلیل، لطیفی اسپرت این راهنمای خرید دوچرخه ثابت را برای شما آماده کرده است تا، بهترین تصمیم را برای خرید دوچرخه ثابت اتخاذ کنید.

در راهنمای خرید دوچرخه ثابت، به طور کامل توضیح داده شده که باید برای خرید دوچرخه ثابت به چه نکاتی توجه کنیم. در واقع تمام عوامل مهمی را که باید قبل از خرید در نظر بگیرید، و بسیاری موارد کاربردی دیگر را افشا کرده‌ایم تا مطمئن شویم که شما در مسیر اهداف تناسب اندام و سبک زندگی سالم خود باقی می‌مانید.

نوع و مدل دوچرخه ثابت

اجازه دهید راهنمای خرید دوچرخه ثابت را با بررسی انواع این دستگاه ورزشی شروع کنیم. این کار کمک می‌کند شما بهتر بتوانید مناسب‌ترین انتخاب همسو با نیازهای خود را داشته باشید.

دوچرخه ثابت را از جنبه‌های مختلفی می‌توان دسته‌بندی کرد. یک دسته‌بندی رایج، بر مبنای سیستم و ساختار دوچرخه ثابت تعریف می‌شود:

 • دوچرخه ثابت مگنتی: دستی یا برقی
 • دوچرخه ثابت تسمه‌ای
 • دوچرخه ثابت با مقاومت هوا

بیشتر بدانید: انواع دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت مگنتی:

برای خرید دوچرخه ثابت به چه نکاتی توجه کنیم

در سیستم مگنتی، مقاومت دوچرخه ثابت از جنس نیروی مغناطیسی است. این دستگاه، رایج‌ترین نوع دوچرخه ثابت است و می‌توان آن را با قیمت مناسب برای انواع اهداف سلامتی و تناسب اندام تهیه کرد. دوچرخه ثابت مگنتی دستی و برقی شامل دوچرخه ثابت ایستاده و دوچرخه ثابت نشسته پشتی‌دار است.

دوچرخه ثابت نشسته پشتی‌دار (دوچرخه ثابت مبله) طوری طراحی شده که بیشتر می‌تواند فشار را از روی مفاصل بردارد. از این نظر، برای سالمندان، افرادی که با عوارض مفصلی مواجه هستند، یا ورزشکارانی که تازه مصدومیت را پشت سر گذاشته‌اند و در حال بازیابی سلامتی خود هستند، انتخابی ایده‌آل به‌شمار می‌روند.

دوچرخه ثابت تسمه ای :

خرید دوچرخه ثابت راهنما

دوچرخه ثابت تسمه‌دار به اسپینینگ معروف است. این نوع دوچرخه ثابت بیشترین شباهت را با دوچرخه‌های عادی دارد. اسپینینگ، انتخاب افرادی است که دوست دارند لذت دوچرخه‌سواری واقعی را با دوچرخه ثابت تجربه کنند. اگر شما هم جزو همین افراد هستید، هنگام خرید دوچرخه ثابت می‌توانید خیلی جدی‌تر به اسپینینگ توجه کنید.

حتما بخوانید: اسپینینگ چیست ؟

دوچرخه ثابت با مقاومت هوا:

دوچرخه ثابت با مقاومت هوا، شامل ایربایک و بایک‌ارگ است. تفاوت این دو در این است که ایربایک دسته‌های متحرک دارد. این دسته‌های متحرک باعث می‌شوند هنگام تمرین با دوچرخه ثابت، علاوه بر پایین‌تنه، اندام‌ها و عضلات میان‌تنه و بالاتنه نیز درگیر شوند.

دوچرخه ثابت با مقاومت هوا، پیشرفته‌ترین و حرفه‌ای‌ترین نسل دوچرخه ثابت است. این دوچرخه‌ها برای تمرینات حرفه‌ای‌تر مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر دلتان می‌خواهد بر جدیدترین فناوری دوچرخه ثابت سوار شوید، ایربایک یا بایک‌ارگ انتخاب خوشایند شما خواهند بود. البته حواستان باشد که باید پول بیشتری برای آنها پرداخت کنید.

ما در راهنمای خرید دوچرخه ثابت، اصول و چارچوب‌های کلی یک انتخاب درست، و همچنین نکات و ریزه‌کاری‌های خرید این دستگاه ورزشی را بیان می‌کنیم. این که کدام نوع و مدل دوچرخه ثابت برای شما مناسب‌تر است، به عوامل و متغیرهایی وابسته است که شما تعیین‌کننده آنها هستید.

تفاوت درجه تنظیم دستی (مکانیکی) با درجه تنظیم برقی (الکترونیکی)

گفتیم که در دوچرخه ثابت مگنتی، مقاومت یا به صورت دستی (مکانیکی) تنظیم می‌شود و یا به صورت برقی (دیجیتالی). مقاومت دستی با چرخاندن یک دستگیره مکانیکی مشابه دنده دوچرخه عادی تغییر می‌کند و یک تجربه تمرینی ساده را ارائه می‌دهد.

تنظیم مقاومت برقی، به صورت دیجیتالی از طریق صفحه نمایش دستگاه صورت می‌گیرد که موجب انتقال نرم‌تری بین سطوح مقاومت و عملکرد آرام‌تر دوچرخه ثابت می‌شود.

صفحه نمایشگر

پس از تعیین نوع و مدل، مهم‌ترین چیزی که این راهنمای خرید دوچرخه ثابت به آن می‌پردازد، صفحه نمایش یا مانیتور است. مانیتور نصب شده روی دوچرخه ثابت، پنجره‌ای برای ورود به دنیای تمرین شماست. کنترل دوچرخه ثابت از طریق کلیدها و امکانات تعبیه‌شده بر روی صفحه نمایش انجام می‌شود. همینطور اطلاعات تمرین از قبیل زمان، مسافتی که رکاب زده‌اید، سرعت، شدت سختی تمرین (درجه مقاومت)، ضربان قلب، مقدار کالری‌ای که سوزانده‌اید، توان مصرفی و… از طریق صفحه نمایش دوچرخه ثابت قابل ردیابی هستند.

فاکتورهای مهم در خرید دوچرخه ثابت

حالا که اهمیت نمایشگر را درک کردید بهتر است هنگام خرید دوچرخه ثابت به دنبال مدلی با صفحه نمایش واضح و خوانا باشید که تمام معیارهای اساسی تمرین، که آنها را برشمردیم، را پوشش دهد. مدل‌های پیشرفته دوچرخه ثابت، برنامه‌های تناسب اندام پیش‌فرض نیز پیشنهاد می‌دهند که این گزینه می‌تواند کار شما برای انتخاب چگونگی انجام تمرین را بسیار آسان کند.

در بخش «برنامه‌های تمرینی» راهنمای خرید دوچرخه ثابت، بیشتر درباره برنامه‌های پیش‌فرض خواهیم گفت.

توجه به ابعاد و اندازه دستگاه

دوچرخه ثابتی را که می‌خرید کجا قرار می‌دهید؟ آیا به راحتی در فضای مورد نظر شما جای می‌گیرد؟ آیا رفت و آمد شما در اطراف دستگاه، و سوار و پیاده‌شدنتان آسان است؟

قبل از خرید، فضایی را که قصد دارید دوچرخه ثابت خود را در آن قرار دهید اندازه گیری کنید. اطمینان حاصل کنید که ابعاد و اندازه دوچرخه به راحتی در مکان انتخابی شما قرار می‌گیرد. اگر محدودیت فضای شما بسیار زیاد است باز هم جای نگرانی نیست. دوچرخه ثابت تاشو، گزینه مطلوب شما خواهد بود.

نوع سیستم مقاومت دوچرخه ثابت

مقاومت در دوچرخه ثابت یعنی میزان سختی تمرین. هرچه عدد مقاومت بالاتر باشد، کاربر تمرین سخت‌تری را تجربه خواهد کرد و فشار بیشتری بر عضلاتش وارد می‌شود. در بخش تنظیم دستی و مکانیکی مقاومت گفتیم که این کمیت یا از طریق یک اهرم فیزیکی تغییر می‌کند یا به وسیله گزینه‌های نمایش داده شده بر روی نمایشگر دستگاه.

اما در آن بخش، از ساز و کار و نحوه عملکرد سیستم مقاومت چیزی گفته نشد. شما چه مقاومت دوچرخه ثابت را به صورت برقی تنظیم کنید و چه به طور دستی، مکانیزم عملکرد به این شکل است که در واقع نیرویی که بر چرخ بزرگ دستگاه (فلای‌ویل) وارد می‌شود را کنترل می‌کنید.

عاملی که این نیرو را تولید می‌کند، نوع سیستم مقاومت دوچرخه ثابت را تعیین می‌نماید. این عامل یا یک آهنربا است که در برابر چرخش فلای‌ویل میدان مغناطیسی تولید، و حرکت آن را تند یا کند می‌کند، و یا لِنت است که مانند ترمز ماشین عمل می‌کند.

اگر سیستم مقاومت بر اساس آهنربا و نیروی مغناطیسی عمل کند، به آن مقاومت مگنتی، و اگر با لنت و ترمز عمل کند، به آن مقاومت لنتی می‌گویند.

گارانتی و خدمات پس از فروش

اگر برای خرید دوچرخه ثابت راهنمایی نیاز داشته باشید، شاید هیچ توصیه‌ای به اندازه داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش، برایتان مفید نباشد. همیشه گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه شده توسط سازنده یا فروشنده را بررسی کنید. یک دوره گارانتی معتبر می‌تواند آرامش خاطر بیشتری برای شما فراهم کند. همچنین خدمات پس از فروش طولانی‌تر تضمین می‌کند که می‌توانید تا مدت‌ها هر مشکل احتمالی که برای دستگاهتان پیش می‌آید را به سرعت حل کنید.

میزان تحمل وزن

بدیهیست که دوچرخه ثابت، تا حد معینی قابلیت تحمل وزن دارد. هنگام خرید دوچرخه ثابت، یکی از کلیدی‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید، ظرفیت تحمل وزن دستگاه است. اطمینان حاصل کنید دوچرخه ثابتی که انتخاب می‌کنید می‌تواند وزن شما را به راحتی تحمل کند و بدون از دست دادن تعادل و پایداری، شما را در طول جلسات تمرین همراهی نماید. با رعایت این نکته، از وارد آمدن آسیب به دستگاه و یا صدمه زدن به خودتان در طول تمرینات جلوگیری می‌کنید.

زین قابل تنظیم

یک از مهم‌ترین نکات خرید دوچرخه ثابت، زین (صندلی) قابل تنظیم است. یک زین قابل تنظیم برای راحتی در هنگام سواری طولانی، ضروری است. به دنبال یک دوچرخه ثابت با صندلی‌ای باشید که به راحتی قابل تنظیم است. این کار باعث می‌شود کاربران با قد‌های مختلف بتوانند از دوچرخه ثابت استفاده کنند.

نکات خرید دوچرخه ثابت

پدال

پدال‌های دوچرخه ثابت، مهم‌ترین نقاطی هستند که شما مستقیماً بر آنها نیرو وارد می‌کنید. بنابراین هم کیفیت ساخت و مواد به کار رفته در آنها اهمیت دارند و هم ارگونومی، یعنی میزان هماهنگی شکل و طراحی آنها با حالت بدنی شما.

نحوه خرید دوچرخه ثابت

کیفیت تولید و چگونگی طراحی پدال‌ها را بررسی کنید. به دنبال پدال‌هایی با تسمه یا گیره باشید تا بتوانید هنگام تمرین، پاهای خود را روی آنها محکم کنید و در طول تمرین لیز نخورید و مدام پایتان از روی پدال‌ نلغزد.

کیفیت ساخت

یکی از فاکتورهای مهم در خرید دوچرخه ثابت، توجه به کیفیت ساخت دستگاه است. معمولاً کیفیت مناسب با اعتبار برند در ارتباط است. بنابراین اشتباه نیست اگر بگوییم نوع برندی که برمی‌گزینید، تا حد زیادی کیفیت دستگاه را تعیین می‌کند.

در مورد برند تحقیق کنید و نظرات کاربران را بخوانید تا بتوانید کیفیت کلی دوچرخه ثابت مورد نظر خود را ارزیابی کنید. سرمایه‌گذاری روی یک برند معتبر می‌تواند دوام و قابلیت اطمینان را تضمین کند. همچنین برندهای معتبر معمولاً گارانتی و خدمات پس از فروش با کیفیت و بلندمدت ارائه می‌دهند که این، خودش یک امتیاز دیگر محسوب می‌شود.

قابلیت حمل و نقل و جابجایی

تمام آنچه در راهنمای خرید دوچرخه ثابت بررسی می‌کنیم، فقط به نحوه خرید دوچرخه ثابت محدود نمی‌شود. بعضی از فاکتورهای مهم در خرید دوچرخه ثابت، به بعد از خرید، یعنی ارسال، نگهداری و یا خدمات پس از فروش مربوط می‌شود. قابلیت حمل و جابجایی آسان، یکی از این موارد است.

ممکن است فضای شما طوری باشد که نیاز داشته باشید دوچرخه ثابت خود را مرتباً جابجا کنید. در این صورت حتماً باید قبل از خرید برای آن چاره‌ای بیندیشید. بسیاری از مدل‌های دوچرخه ثابت، چرخ‌دار هستند و حمل و نقل و جابجایی آنها آسان است. این ویژگی به ویژه در فضاهای کوچکتر، ارزش خود را بهتر نشان می‌دهد است.

راهنمای خرید دوچرخه ثابت

بنابراین هنگام خرید دوچرخه ثابت، در نظر داشته باشید که آیا مدل چرخ‌دار انتخاب می‌کنید یا بدون چرخ.

سهولت استفاده

استفاده آسان‌تر، انگیزه کاربر برای تمرین را تقویت می‌کند. طراحی کاربر پسند یک اصل ضروری است. هنگام خرید اطمینان حاصل کنید که تنظیمات و ویژگی‌های دوچرخه ثابت برای کاربری، ساده هستند. این مورد، به‌خصوص برای مبتدیان و کسانی که به تازگی به ورزش با دوچرخه ثابت روی آورده‌اند اهمیت ویژه‌ای دارد.

تست دوچرخه ثابت قبل از خرید

اگر امکان آن را دارید، قبل از خرید دوچرخه ثابت حتماً آن را امتحان کنید. زین قابل تنظیم، حرکت پدال‌ها و مقاومت را آزمایش کنید تا مطمئن شوید که انتظارات شما را برآورده می‌کنند.

تعداد برنامه‌های پیش فرض

امروزه بسیاری از مدل‌های دوچرخه ثابت دارای برنامه‌های تمرینی از پیش تعیین شده هستند. این برنامه‌ها از طریق صفحه نمایش دستگاه در دسترسند. برنامه‌های پیش‌فرض، مدت زمان، مسافت و شدت تمرین را بر اساس نوع تمرینی که شما انتخاب می‌کنید تعیین می‌کنند و شما فقط کافیست مطابق آن عمل کنید.

تمرین اینتروال، تمرین قدرتی، تمرین قلبی عروقی و… بعضی از رایج‌ترین برنامه‌های پیش‌فرض هستند. این برنامه‌ها می‌توانند برای کاربرانی که می‌خواهند تمرینات هدایت شده متناسب با اهداف تناسب اندام خود انجام دهند بسیار مفید باشد.

بیشتر بدانید: اصطلاحات بدنسازی (حتما به آنها نیاز خواهید داشت)

قابلیت تا شوندگی برای خانه‌های کوچک

اگر فضا محدود است، یک دوچرخه ثابت تاشو را برای خرید در نظر بگیرید. این مدل‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که جمع و جور بوده و در مواقعی که از آنها استفاده نمی‌شود، به آسانی تا شده و در گوشه‌ای قرار می‌گیرند.

قیمت متناسب با کیفیت

قیمت‌های بازار را بررسی کنید. قیمت مدل انتخابی خود را با توجه به کیفیت، کارایی و امکانات ارزیابی کنید. ببینید دوچرخه‌های دیگر با امکانات مشابه دوچرخه شما در چه رده قیمتی‌ای موجود هستند. به برند، اندازه، قابلیت جابجایی، و تمام مواردی که تاکنون در راهنمای خرید دوچرخه ثابت بیان کرده‌ایم رجوع کنید و یکی‌یکی آنها را بسنجید. آیا قیمت دوچرخه انتخابی شما با مشخصات و ویژگی‌هایش تناسب دارد؟ این تصمیمی است که شما باید به تنهایی بگیرید.

بی‌سر و صدا بودن دستگاه

تولید سر و صدا یکی از عوارض دستگاه‌های ورزشی، از جمله دوچرخه ثابت است. این موضوع، به‌خصوص در مورد ورزش در خانه، که می‌تواند مزاحمت برای همسایه‌ها یا سایر اعضای خانواده را در پی داشته باشد، بیشتر اهمیت پیدا می‌کند. توجه به این نکته، به عنوان راهنمای خرید دوچرخه ثابت خانگی، ضروری است که هنگام خرید، دوچرخه‌ای را انتخاب کنیم که سر و صدای کمتری تولید می‌کند.

با این کار، هم آسایش اعضای خانواده خود را حفظ می‌کنیم و هم مزاحم همسایه‌ها نمی‌شویم.

بهترین مارک دوچرخه ثابت

در بخش کیفیت، درباره اهمیت انتخاب برند معتبر نکاتی را بیان کردیم. با توجه به آنچه در آنجا مطرح شد، و آنچه که در بازار می‌گذرد، می‌توان گفت در حال حاضر بهترین مارک دوچرخه ثابت، و همچنین بهترین دوچرخه ثابت برای لاغری عبارتند از:

 • V-Max
 • LS Fitness
 • House Fit

خرید دوچرخه ثابت برای چه کسانی مناسب است؟

دوچرخه ثابت برای طیف وسیعی از افراد، از مبتدی گرفته تا علاقه‌مند به تناسب اندام و حتی افراد با سابقه تمرینی بالا مناسب است. دوچرخه ثابت یک تمرین قلبی عروقی کم فشار را ارائه می‌دهد که می‌تواند به کاهش وزن، سلامتی قلب و عروق و تناسب اندام کلی کمک کند.

جمع بندی

خرید دوچرخه ثابت، یک سرمایه‌گذاری قابل توجه در سلامتی و تناسب اندام شماست. با در نظر گرفتن نوع، ویژگی‌ها و کیفیت دوچرخه، و همچنین اولویت‌های شخصی و محدودیت‌های فضایی خود، می‌توانید دوچرخه ثابت مناسب را برای رسیدن به اهداف تناسب اندام خود بیابید. چه مدل الکترونیکی و چه مدل مکانیکی را انتخاب کنید، مطمئن شوید که راحتی، دوام و سهولت استفاده را در اولویت قرار دهید تا از خرید دوچرخه ثابت خود نهایت استفاده را ببرید.

2 نظر در “راهنمای خرید دوچرخه ثابت خانگی و باشگاهی

 1. ریحانه علیزاده می گوید :

  سلام
  معرفی خوبی بود. بعضی از این محصولات رو ندیده بودم، ممنون که باعث شدید با این محصولات آشنا بشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.