9 تا از بهترین رژیم های لاغری دنیا [غذایی]

بهترین رژیم های غذایی لاغری

بسیاری از رژیم های غذایی علاوه بر کاهش وزن,مزایای دیگری هم دارند.برای مثال اگر بتوانید به طور کامل این رژیم ها را رعایت کنید و از آن طرف هم ورزش کنید,قطها سلامتی بدن شما تا آخر عمر تامین می شود.بزرگترین چالش در ابتدای کار این است که بتوانید بهترین رژیم های لاغری را برای خودتان انتخاب کنید و ببینید که کدوم برای شما بهتر عمل می کند.

بسیاری از ما این تصور را داریم که رژیم های غذایی تنها برای کاهش یا افایش وزن هستند,اما بر اساس تحقیقات انجام شده این رژیم ها می توانند باعث افزایش ترشح هورمون شادی و بهبود سلامتی افراد شوند.انتخاب یک رژیم غذایی باید بر اساس شکل بدن و هدفی که دارید باشد و اینطور نیست که همه را امتحان کنید! هدف برخی از رژیم ها کاهش اشتهای شما است تا در طول روز مصرف کالری کمتری داشته باشید و از آن طرف هم میزان کربوهیدارت و چربی را کاهش می دهند که اصلی ترین عوامل افزایش وزن هستند.

9 تا از بهترین های لاغری در دنیا [اثبات شده]

تمام این رژیم های غذایی که برای لاغری مرعفی شده اند,توسط بهترین متخصصین تغذیه و مربی های دنیا تست شده اند و نیازی به نگرانی در این زمینه نیست و تنها باید قبل از شروع رژیم,باید یک پزشک مشورت داشته باشید.

بهترین رژیم های لاغری


1. رژیم غذایی مدیترانه ای 

رژیم غذایی مدیترانه ای از سال های  بسیار دور به عنوان یک رژیم برای کنترل سلامتی و کاهش وزن شناخته میشد.از طرفی دیگر با کمک این رژیم تا حد زیادی از بروز بیماری های مختلف جلوگیری خواهد شد.

چطور عمل می کند :

رژیم غذایی مدیترانه ای اساس لیست غذاهایی است که مردم کشورهای یونان و ایتالیا در گذشته بشکل عادی مصرف می کردند که سرشار از موارد زیر می باشد :

 • سبزیجات
 • میوه
 • غلات
 • ماهی
 • مغزها
 • عدس
 • روغن زیتون

در این روش غذاهایی مانند مرغ و تخم مرغ در کنار لبنیات باید در حد نیاز مصرف شوند و مصرف گوشت قرمز هم تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.البته در رژیم غذایی مدیترانه ای یک سری محدودیت های دیگری هم وجود دارد :

 • غلات تصفیه شده (فراوری شده)
 • چربی های ترانس
 • گوشت های فراوری شده
 • شکر اضافه شده
 • سایر مواد غذایی فراوری شده

تاثیر بر سلامتی

هدف از این رژیم غذایی,کاهش مصرف غذاهای فراوری شده و از طرفی افزایش مصرف سبزیجات برای جلوگیری از بروز بیماری های معمولی و مزمن مانند سرطان است.اغلب کسانی که با سرطان های مختلف دست و پنجه نرم می کنند می بایست حتما به سراغ چنین رژیمی بروند که باید زیر نظر پزشک متخصص باشد.

هدف اصلی از طراحی این رژیم کاهش خطر بیماری های قلبی می باشد که با کمک خوردن سبزیجات و کاهش چربی های اشباع انجام می شود.اما بعد از مدتی مشخص شد که تاثیر بسیار زیادی بر کاهش وزن و تناسب اندام هم دارد.در یک تحقیق 5 ساله مشخص شد که رژیم غذایی مدیترانه ای نسبت به رژیم غذایی بدون چربی تاثیر بسیار بیشتری داشته و تقریبا در سطح رژیم کربوهیدرات قرار می گیرد.

یک مطالعه که بر روی 500 نفر از بزرگسالان برای مدت 12 ماه انجام شد,نشان داد که با رعایت این رژیم و ورزش های هوازی درصد کاهش وزن دو برابر می شود!در این رژیم تشویق زیادی به خوردن غذاهای غنی از آنتی اکسیدان ها می شود که با آزاد کردن رادیکال ها باعث کاهش استرس در طول روز خواهد شد.

مزیت های دیگر

شاید برایتان جالب باشد که بدانید رژیم مدیترانه ای تاثیر بسیار مثبتی بر اعصاب خواهد داشت و از بروز زوال عقل یا افسردگی جلوگیری می کند.از طرفی دیگر خوردن مقدار کمتری از گوشت قرمز به وضعیت کلی سیاره زمین هم کمک خواهد کرد!

معایب رژیم غذایی مدیترانه ای

از آنجا که در این رژیم مقدار لبنیات مصرفی تا حد زیادی کاهش می یابد,شما باید مطمئن شوید که کلیسم و ویتامین D بدنتان از روش های دیگر تامین می شود تا مبادا مشکلی برایتان ایجاد شود.


2. رژیم غذایی DASH

رژیم غذایی DASH به شکلی طراحی شده است که تا حد امکان از افزایش فشار خون جلوگیری کند.این رژیم برای افرادی که معمولا فشار بالایی دارند و داروهای مختلف مصرف می کنند به وجود آمده است و هیچ شکی هم درش نیست.در رژیم غذایی DASH شما باید مقدار مناسبی سبزیجات,میوه,گوشت بدون چربی که نمک و شکر اضافه ندارند مصرف کنید.این رژیم برای کاهش وزن نیست و با این حال تمام کسانی که انجامش داده اند متوجه کاهش وزن چشمگیری شده اند و ما هم آن را به لیست خود اضافه کردیم.

چطور عمل می کند :

در رژیم DASH شما باید وعده های خاصی را بخورید که تعداد این وعده ها کاملا بستگی به شرایط شما دارد (کالری دریافتی روزانه).اما به طور معمول در رژیم دش شما باید وعده های زیر را مصرف کنید :

 • پنج وعده سبزیجات
 • پنج وعده میوه
 • هفت وعده کربوهیدرات سالم مانند غلات ها
 • دو وعده لبنیات کم چرب
 • یک یا دو وعده گوشت بدون چربی

علاوه بر این شما می بایست حداقل هفته ای 2 – 3 وعده مغزهای مختلف مانند بادام و پسته مصرف کنید که متاسفانه چنین رژیمی در ایران بسیار گران تمام می شود.

تاثیر بر سلامتی

همانطور که گقته شد یم غذایی DASH تا حد زیادی از بروز بیماری های قلبی و فشار خون جلوگیری می کند.اما اگر به طور کامل رعایت شود تاثیر مثبتی بر سرطان سینه و کلروکتال هم دارد.بر اساس مطالعه ای که بر روی 13 نفر انجام شد,متوجه این موضوع شدیم که رژیم DASH در طول 8 – 24 هفته تاثیر بیشتری نسبت به رژیم های کنترل شده داشته است.

کسانی که اضافه وزن زیادی دارند هم می توانند به سراغ این رژیم بروند,چرا که در کوتاه ترین زمان باعث کاهش چربی های دور شکم و از طرفی بهبود وضعیت عضلانی بدن شده است.

مزیت های دیگر

اگر دچار افسردگی شده اید و نمی خواهید در حین رژیم مقدارش بیشتر شود,بهتر است از این رژیم استفاده کنید! چرا که تاثیر بسیار مثبتی بر وضعیت روحی فرد خواهد داشت.به هر حال پیشنهاد ما این است که تا حدی که می توانید انجامش دهید و اینطور نباشد که رژیم شما هیچ شباهتی به DASH نداشته باشد.

معایب رژیم غذایی DASH

در حالی که رژیم غذایی دش کمک زیادی به کاهش وزن و فشار خون می کند,اما مصرف اندک نمک باعث افزایش مقاومت نسبت به انسولین می شود به همین خاطر برای هر شخصی مناسب نیست.به هر حال ما این رژیم را به کسانی پیشنهاد می کنیم که فشار خون بالایی دارند و نخوردن نمک (سدیم) می تواند به آنها کمک کند.


3. رژیم غذایی گیاهی و انعطاف پذیر

در رژیم غذایی گیاهی,مصرف گوشت به دلایل مختلف محیطی,اخلاقی و بهداشتی کاهش پیدا می کند.اما در این رژیم غذایی شما می توانید تا حد نیاز از محصولات حیوانی مانند گوشت استفاده کنید که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهیم شد.

چطور عمل می کند

سیار رژیم های غذایی گیاهی به طور کامل مصرف گوشت را ممنوع می کنند و از آن طرف لبنیات را به سبد غذایی اضافه می کنند.رژیم های غذایی وگان هم تمام این موارد از جمله لبنیات,گوشت,کره و حتی عسل را محدود خواهند کرد که تفاوت های زیادی بین این دو گروه وجود دارد.اما در این روش تمام مواد غذایی در حد معمول استفاده می شوند تا برای تمام افراد با هر بیماری مناسب باشد :

 • مصرف پروتئین گیاهی به جای حیوانی
 • مصرف سبزیجات,میوه ها,حبوبات و غلات کامل
 • عدم مصرف خوراکی های فراوری شده
 • محدود شدن قند و شیرینی

علاوه بر این موارد,گاهی مواقع می توانید به سراغ مصرف گوشت و سایر محصولات حیوانی بروید.این رژیم غذایی را می توانیم جزو بهترین رژیم های لاغری برای هر فردی در نظر بگیریم که مشکل خاصی هم به وجود نمی آورد.

تاثیر بر سلامتی

مطالعات متعدد نشان می دهند که رژیم های غذایی گیاهی تاثیر بسزایی بر کاهش فشار خون,جلوگیری از بروز دیابت نوع 2 و سایر بیماری های مزمن دارد.از طرفی شما با این کار می توانید تا حد زیادی از وزن خود را کاهش دهید و این یعنی با یک تیر دو نشان می زنید!

مزیت های دیگر

کسانی که اهمیت زیادی به محیط زیست خود می دهند باید بدانند که مصرف گوشت کمتر کمک زیادی به کاهش گازهای گلخانه ای,جنگل زدایی و آسیب به محیط زیست می کند.

معایب رژیم غذایی گیاهی 

پیروی از چنین رژیم غذایی در ابتدا می تواند بسیار آزار دهنده باشد,چرا که شما سالیان سال غذاهای مختلف حیوانی مصرف می کردید و به همین راحتی ها نمی توانید با چنین رژیمی کنار بیایید.بهتر است این مورد را در نظر داشته باشید که انعطاف پذیری به معنای مصرف دلخواه گوشت و مرغ نیست و باید تا حد زیادی محدود شوند.


4. رژیم غذایی MIND

این رژیم غذایی که ترکیبی از مدیترانه ای و DASH می باشد,بر سلامت ذهن تمرکز دارد.الگوی غذایی به شکلی طراحی شده است که بهترین عملکرد را داشته باشد و فشار زیادی هم به فرد مورد نظر نیاید.

چطور عمل می کند

رژیم غذایی MIND دقیقا مانند رژیم گیاهی انعطاف پذیر هیچ دستورالعمل خاصی ندارد,با این حال شما را به خوردن 10 غذای مختلف تشویق می کند که اصلی ترین هدفش بهبود شرایط ذهنی فرد است :

 • در هفته : خوردن 6 یا 7 وعده از سبزیجات سبز
 • در هفته : یک وعده سبزیجات بدون نشاسته
 • در هفته : 6 یا 7 وعده آجیل

یک سری از مواد غذایی هم باید به شکل روزانه مصرف کنید :

 • انواع توت ها
 • لوبیا
 • روغن زیتون
 • غلات کامل
 • ماهی
 • گوشت طیور

تاثیر بر سلامتی

طبق مطالعاتی که انجام شده است,اکثر دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که رژیم غذایی MIND می تواند کمک زیادی به بهبود آلزایمر یا جلوگیری از بروزش کند.این رژیم غذایی برای افراد سالمند که ممکن است دچار زوال عقل شوند بسیار مناسب بوده و در کشورهای پیشرفته به عنوان یکی از روش های درمان به کار گرفته می شود.

همانطور که می دانید پارکینسون یکی از شایع ترین بیماری هایی است که در بین افراد مسن وجود دارد,با رعایت این رژیم به طور مرتب و البته ورزش های مناسب در خانه می توان تا حدی از پیشرفتش جلوگیری کرد.دوستان عزیز توجه داشته باشید که در حال حاظر هیچ تحقیق رسمی در رابطه با تاثیر رژیم غذایی بر وزن انجام نشده است,اما باتوجه به اینکه ترکیب دو رژیم غذایی دیگر است پس می توان فهمید که کمک خوبی هم به کاهش وزن می کند.

شما می توانید با نخوردن موارد زیر به سرعت کاهش وزن خود بیافزایید :

 • کره
 • پنیر
 • گوشت قرمز
 • غذاهای سرخ شده
 • شیرینی ها

مزیت های دیگر

این رژیم غذایی ترکیبی از دو رژیم دیگر بوده و با اطمینان می گوییم که قطعا راحت تر و البته حرفه ای تر از آنها عمل می کند.البته همانطور که گفته شد هدف اصلی از این رژیم کاهش وزن نیست و بیشتر بر روی ذهن و مغز تاثیر خواهد داشت.

معایب رژیم غذایی MIND

حتی بهترین رژیم های غذایی دنیا هم یک سری معایب مخصوص به خودشان را دارند که MIND از آنها مستثنی نیست.درست است که این رژیم غذایی انعطاف پذیری بالایی دارد,اما باز هم ممکن است در ابتدا سخت به نظر برسد.


5. رژیم غذایی WW

رژیم غذایی WW که قبلا با نام Weight Watchers شناخته میشد امروزه یکی از بهترین رژیم های غذایی دنیا برای کاهش وزن به حساب می آید.درست است که این رژیم محدودیت خاصی ندارد,اما شما باید بر طبق یک برنامه درست غذا بخورید تا به طور کامل اثر کند.

چطور عمل می کند

رژیم WW یک رژیم امتیازی است که بستگی به کالری,چربی و محتوای هر غذا یک ارزش به آن اختصاصی می دهد.همانطور که برای رسیدن به وزن مورد نظر خود ورزش می کنید,باید دقیقا همان مقدار امتیازی که برایتان تعیین شده است را تاچ کنید و بیشتر نخورید.

تاثیر بر سلامتی

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که WW می تواند کمک زیادی به کاهش وزن و لاغری شما کند (منبع).بر اساس تحقیقاتی که بر روی 45 نفر از افراد انجام شد به این نتیجه رسیدند,افرادی که از این رژیم استفاده می کنند حدود 2.6% درصد وزن بیشتری کم کرده اند (نسبت به کسانی که از روش های معمولی پزشکان کمک گرفته اند).

نکته مثبت در رابطه با این رژیم این است که به مرور زمان تاثیرش بیشتر می شود و آسیب های بسیار کمتری نسبت به رژیم های معمول در طول زمان خواهد داشت.

مزیت های دیگر

کسانی که آلرژی های مختلف دارند یا نمی خواهند فشار زیادی را در ابتدا تحمل کنند,باید به سراغ WW بروند! چرا که این یک رژیم غذایی انعطاف پذیر بوده که امکان حذف یا اضافه کردن مواد غذایی مختلف را خواهید داشت.

معایب رژیم غذایی WW

درست است که این یکی از بهترین رژیم های ممکن است,ما می تواند بسیار پر هزینه باشد و به همین خاطر ما به هر شخصی پیشنهاد نمی کنیم.بر اساس گزارشات تهیه شده,حدود 52 هفته زمان می برد تا شما تاثیرات فیزیکی و بالینی را مشاهده کنید که زمان قابل توجهی است.از طرفی دیگر ممکن است بعضی از افراد به سراغ اضافه کردن مواد غذایی سرخ کردنی در این رژیم بروند که از تاثیرش می کاهد.


6. روزه متناوب

منظور از این روش این است که شما برای یک مدت غذا می خورید و بعد از آن برای چند ساعت دیگر هیچ چیز نخواهید خورد و این کار مانند یک چرخه انجام می دهید.در حال حاظر روش های مختلفی برای این کار وجود دارد که دو تا بهترین ها عبارتند از :

 1. روش 16/8 : یعنی کالری مصرفی روزانه شما در 8 ساعت پخش شده و در 16 ساعت آینده هیچ چیزی نخواهید خورد.
 2. روش 5/2 : در این حالت شما دو روز در هفته می بایست مقدار 500 الی 600 کالری مصرف کنید که نسبت به نیاز روزانه یک فرد بالغ کمتر است.

ممکن است در ابتدا این روش رزیم برای کاهش وزن باشد,اما متوجه خواهید شد که تاثیرات بسیار مثبت دیگری بر بدن و مغز دارد.

چطور عمل می کند

در این روش شما مقدار کالری روزانه خود را محدود خواهید کرد که راهی ساده برای کاهش وزن به حساب می آید.البته باید در نظر داشته باشید که نباید در طول ساعت های مجاز غذا خوردن,به سراغ مواد غذایی پر کالری و سرخ کردنی بروید! چرا که با این کار تمام زحماتتان به باد می رود.

تاثیر بر سلامتی

از جمله مهمترین تاثیرات این روش می توانیم به بهبود وضعیت مغزی,پیر نشدن,کاهش التهاب و بسیاری از فواید دیگر اشاره کنیم.این روش هم برای حیوانات و هم برای انسان ها انجام می شود و باعث افزایش قدرت قلب و طول عمر خواهد شد.با کمک این روش شما می توانید از 0.8% تا 13% نتیجه بهتری نسبت به سایر روش ها بگیرید که مقدار آن بستگی به وضعیت بدنی و البته خورد و خوراکتان دارد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید با روزه گرفتن تنها چربی های اضافه آب می شوند و توده های عضلانی حجم بیشتری می گیرند (مناسب کسانی که به شکل روزانه ورزش می کنند).

مزیت های دیگر

همانطور که در بالا مطاعه کردید,سایر رژیم ها می توانند بسیار زمانبر باشند و باید همه روزه برای تهیه مواد غذایی مورد نیازتان به سوپر مارکت بروید.اما با کمک روزه متناوب دیگر نیازی به این کارها نیست و به نسبت سایر موارد ساده تر محسوب می شود.به طور کلی تعداد وعده های مصرفی در طول روز با این روش تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

معایب روزه متناوب

به طور معمول این رژیم برای اکثر افراد بالغ بدون مشکل می باشد.اما کسانی که دچار افت ناگهانی فشار می شوند و باید در طول روز دارو یا مواد غذایی خاصی مصرف کنند نباید به سمتش بروند.برخی از گروه هایی که قبل از شروع رژیم باید با پزشک متخصص مشورت کنند عبارتند از :

 • کسانی که دیابت دارند
 • کسانی که وزن پایینی دارند
 • کسانی که اختلال خوردن دارند
 • خانم های باردار
 • مادرهای شیرده

7. رژیم حجم سنجی

رژیم غذایی Volumetrics توسط باربارا رولز استاد دانشگاه پن استیت ابداع شد تا از جایگزین رژیم های غذایی سخت و طولانی مدت شود.

چطور عمل می کند

این رژیم به شکلی طراحی شده است تا شما با خوردن مواد غذایی کم کالری اما مقوی به وزن ایده ال خود برسید (معمولا از خوراکی های آبدار استفاده می شود).از طرفی بسیاری از مواد غذایی دیگر مانند شیرینی ها,آب نبات,کوکی آجیل در این حالت محدود می شوند.بر اساس گفته های باربارا,غذاها بر اساس تراکم و مقدار کالری به 4 گروه مختلف تقسیم می شوند :

 1. دسته بندی اول : غذاهایی با کالری بسیار اندک مانند سبزیجات بدون نشساته,میوه,شیر بدون چربی و سوپ آب گوشت.
 2. دسته بندی دوم : غذاهایی با کالری کم مانند میوه,سبزیجات با نشاسته,غلات (معمولی و صبحانه ای),گوشت کم چرب,حبوبات و فلفل قرمز.
 3. دسته بندی دوم : غذاهایی با کالری متوسط مانند گوشت,پنیر,پیتزا,نان و بستنی.
 4. دسته بندی چهارم : غذاهای پر کالری مانند کراکر,چیپس,آب نبات و شکلات,آجیل,کره و روغن.

در رژیم حجمی بیشتر غذای مصرفی شما از گروه 1 و 2 خواهد بود با ترکیبی از گروه های 3 و 4 که تعادل به طور کامل حفظ شود.خوشبختانه در این رژیم هیچ غذایی ممنوع نیست و تنها باید روزانه 30 الی 60 دقیقه ورزش کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

تاثیر بر سلامتی

رژیم غذایی Volumetrics شامل غذاهای مغزی کم کالری اما سرشار از فیبر و مواد معدنی بوده که از شما در برابر کمبودهای احتمالی بدن محافظت می کند.تحقیقات مختلف نشان می دهند که رژیم های غذایی کم کالری باعث بهبود سبک زندگی و وضعیت جسمانی در طول زمان می شوند.

از طرفی دیگر غذاهای فراوری شده جای زیادی در این رژیم ندارند که عامل اصلی بروز بیماری های قلبی و سرطان ها می باشند.بر اساس تحقیقاتی که بر روی 3000 نفر انجام شده است,مشخص شد که غذاهای کم کالری برای کاهش وزن بهترین گزینه هستند و همچنین راحت تر گوارش می شوند! برای لاغر شدن نه تنها باید مقدار کالری را کاهش دهید,بلکه باید از غذاهای کم کالری هم کمک بگیرید.

معایب رژیم حجم سنجی

درست است که این رژیم یکی از بهترین ها به حساب می آید,اما شما باید با غذاهایی که می خورید و مقدار کالری آنها آشنا باشید یا حداقل در گوگل جستجو کنید.چرا که امروزه خوراکی های بسیاری وجود دارند که ما هیچ اطلاعی از مواد درون آنها نداریم!


8. رژیم غذایی کلینیک مایو

رژیم غذایی مایو توسط یک سازمان پزشکی با همین نام ابداع شده است.

چطور عمل می کند

رژیم غذایی مایو به شکل طراحی شده است تا عادت های بد غذایی شما را از بین ببرد و از طرفی باعث بهبود وضعیت جسمانی و افزایش طول عمر شود.البته تمام این رفتارها به شکلی طراحی شده اند تا باعث کاهش وزن شوند.در روش مایو به جای اینکه غذاها مختلف محدود شوند,یک هرم برای ارزش گذاری ورزش ها و غذاهای مختلف طراحی شده است.

میوه ها,سبزیجات و ورزش های مختلف در راس هرم قرار می گیرند و سپس نوبت به کربوهیدرات ها,پروتئین ها و لبنیات می رسد.در آخر هرم هم چربی ها و شیرینی ها قرار می گیرند که کمترین مصرف را دارند.شاید برایتان جالب باشد که بدانید رژیم کلینیک مایو دو مرحله مجزا دارد که مرحله اول 2 هفته ای بوده و شامل یک سری رفتارهای درست شده و شما را تشویق به ترک 5 رفتار نادرست می کند که برای کاهش وزن نیاز هستند.

مرحله دوم شامل یک سری رفتارها برای طولانی مدت هستند که کمک زیادی به بهبود وضعیت روحی و جسمی می کند.همچنین آموزش هایی برای برای انتخاب مواد غذایی درست و مقدار آنها و فعالیت های بدنی دارد که باید با دقت آنها را بخوانید.

تاثیر بر سلامتی

در حال حاظر تحقیقات کمی در رابطه با رژیم مایو صورت گرفته است.اما بر طبق گفته های خودش آژانس سلامتی مایو,می توانید در دو هفته اول حدود 4.5 کیلوگرم و در مرحله بعدی 1 کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید.همانطور که می دانید,خوراکی های مملو از فیبر کالری بسیار کمتری دارند و از طرفی باعث ایجاد احساس سیری می شوند و به همین خاطر است که این روش بسیار موثر بوده و بسیاری از افراد مشهور دنیا از آن استفاده می کنند.همچنین با رعایت این رژیم خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هم کاهش پیدا می کند.

در نظر داشته باشید که انجام ورزش های مختلف در کنار رژیم درست می تواند تاثیرش را تا 50% افزایش دهد.اما به طور کلی نیاز به تحقیقات بیشتری برای دیدن تاثیر این رژیم وجود دارد که در آینده به شما خواهیم گفت.

معایب رژیم کلینیک مایو

برای شروع این رژیم شما باید از اپلیکیشن مخصوص اشتراک ماهانه تهیه کنید که تمام موارد مورد نیازتان از جمله هرم غذایی,ورزش های پیشنهاد و جلسات گروهی در آن وجود دارند (شما در ایران نمی توانید با کارت بانکی خودتان این اشتراک را خریداری کنید).


9. رژیم های غذایی با کربوهیدرات اندک

این چنین رژیم ها که تاکید زیادی بر عدم مصرف کربوهیدرات دارند یکی از موثرترین روش های کاهش وزن به حساب می آیند.از مشهورترین رژیم های کم کربوهیدرات می توانیم به Keo,Atkins و LCHF اشاره کنیم که باید مقالات جدا بررسی شوند.در چنین رژیم هایی باید میزان مصرف کربوهیدرات بین 10 الی 30 درصد کل غذای مصرفی باشد و کالری مورد نظر می بایست از مواد غذایی کم کربوهیدرات به دست بیاید.

چطور عمل می کند

در این رژیم ها شما باید به جای مصرف کربوهیدرات به سراغ مصرف پروتئین و چربی ها بروید.پروتئین با افزایش متابلویسم,کاهش اشتها و حفظ توده عضلانی باعث کاهش وزن چشمگیر شما می شود و نباید از آن چشم پوشی کنید.در رژیم های کم کربوهیدرات مانند Keto بدن شما چربی های اشباع (اسیدهای چرب) را می سوزاند و آنها را به کتون تبدیل می کند.نام این فرایند در علم کتوز است که با جستجو در گوگل اطلاعات بیشتری به دست خواهید آورد.

تاثیر بر سلامتی

بر اساس تحقیقات اثبات شده,این چنین رژیم هایی می توانند کمک زیادی به بهبود جریان خون و جلوگیری از بروز بیماری های قلبی کنند.به همین خاطر کسانی که فشار خون بالایی دارند به راحتی می توانند از این روش استفاده کنند.همچنین با رعایت این رژیم سطح قند خون و انسولین کنترل می شوند و دیگر به دیابت نوع 2 مبتلا نخواهید شد.

در حال حاظر که این مقاله را می نویسم,رژیم غذایی کتو یکی از موثرترین روش های کاهش به حساب می آید که نسبت به سایر روش های معمول تاثیر بیشتری دارد.تحقیقات انجام شده بر روی بیش از 68121 نشان داد که رژیم غذایی کم کربوهیدرات بهترین تاثیر را بر روی سلامتی و کاهش وزن دارند.

معایب رژیم غذایی کم کربوهیدرات

در برخی موارد ممکن است رژیم غذایی کم کربوهیدرات,میزان کلسترول های مضر (LDL) را افزایش دهد.همچنین رعایت کامل این چنین رژیم هایی برای برخی از افراد مشکلات گوارشی به وجود می آورد و به همین خاطر بهتر است در ابتدا با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

در موارد بسیار نادر هم دیده شده است که این چنین رژیم هایی باعث بروز کتواسیدوز می شوند که در صورت عدم درمان ممکن است کشنده باشند!

 

منبع : Healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.