انواع مختلف الپتیکال یا اسکی فضایی (متناسب با تمرین)

انواع الپتیکال

الپتیکال که بعضی از مواقع با نام اسکی فضایی نیز شناخته می شود,یکی از بهترین دستگاه های هوازی به حساب می آید که تقریبا در تمام باشگاه ها یافت می شود.اما بهتر است بدانید که الپتیکال انواع مختلفی دارد که هر کدام برای یک سری از افراد و تمرینات مناسب هستند.ما قرار هست در این مقاله کوتاه یک نگاه کلی به انواع الپتیکال بیاندازیم و ببینیم که کدام یک برای هدف تمرینی شما مناسب هستند و از کجا می توانیم چنین محصولاتی را تهیه کنیم.توجه داشته باشید که برخی از این محصولات در بازار ایران یافت نمی شوند و بهتر است به سراغ محصولات خارجی بروید که البته قیمت به نسبت زیادی هم دارند.

هنگامی که به دنبال خرید الپتیکال هستید,ممکن است با مدل های بسیار زیادی رو به رو شوید که انتخاب از بین آنها می تواند بسیار گیج کننده باشد.به همین خاطر بهتر است در ابتدا با انواع اسکی فضایی آشنا شوید تا بتوانید مواردی که مناسب شما نیستند را راحت تر حذف کنید.به همین دلیل است که همیشه می گوییم قبل از خرید هر نوع دستگاه بدنسازی,بهتر است یک تحقیق کلی داشته باشید یا حداقل از یک مربی حرفه ای در این زمینه سوال کنید.

انواع مختلف الپتیکال

  • الپتیکال استاندارد
  • الپتیکال کراس ترینر
  • الپتیکال جانبی
  • الپتیکال گلایدر
  • الپتیکال خوابیده
  • الپتیکال سنتر درایو
  • الپتیکال درایو جلو
  • الپتیکال درایو عقب
  • الپتیکال فشرده (جمع و جور)
  • الپتیکال تاشو

همانطور که مشاهده می کنید,الپتیکال خود انواع مختلفی دارد که قطعا شما با بسیاری از این موارد آشنا نیستید و تنها موارد استاندارد را در باشگاه ها دیده اید.

1. الپتیکال استاندارد

الپتیکال های استاندارد همان دستگاه هایی هستند که اغلب ما در ابتدا دیده ایم و در اغلب باشگاه ها وجود دارد.این دستگاه دارای پدال های بزرگی است که به دسته های بلند دستگاه متصل هستند و شما همزمان با فشار آوردن دست ها باید این پدال ها را بزنید.توجه داشته باشید که با استفاده از این دستگاه تنها می توانید عضلات پایین تنه خود را از جمله ران,همسترینگ و ساق پای خود را تمرین دهید و دست ها هیچ نقشی در تمرین ندارند و از طرفی حرکت پاها روی این پدال ها به شکلی هستند که یک دایره را تشکیل می دهند.البته این دستگاه در این روزها کمتر دیده می شود و بیشتر الپتیکال ها از نوع کراس ترینر هستند.

2. الپتیکال کراس ترینر

الپتیکال کراس ترینر به شکلی طراحی شده است که شما همزمان با حرکت پاها می توانید از دست ها برای تمرین استفاده کنید و به نوعی یک تمرین برای تمام عضلات بدن به حساب می آید.با حرکت دادن دست ها عضلات سرشانه,پشت,سینه و آرنج هم تمرین داده می شوند.به طور کلی الپتیکال کراس ترینر را می توانیم ترکیبی از تردمیل و دستگاه پله نورد در نظر بگیریم.

3. الپتیکال جانبی

الپتیکال جانبی شباهت زیادی به مورد بالا یعنی کراس ترینر دارد,با این تفاوت که تنواع تمرینات با این محصول به نسبت بیشتر است.این دستگاه را اگر در تنظیمات عادی قرار دهید,می توانید مانند الپتیکال استاندارد پاهای خود را به جلو و عقب ببرید و تقریبا هیچ تفاوتی با آن ندارد.البته شما می توانید با تنظیمات بیشتر الپتیکال جانبی,تمرینات بیشتری با آن انجام دهید که بیشتر عضلات همسترینگ,باسن و لگن را مورد هدف قرار می دهد و می توان گفت که یک محصول برای عالی برای تمرین عضلات پایین تنه به حساب می آید.

4. الپتیکال گلایدر

الپتیکال گلایدر از 3 محصول دیگر معرفی شده متفاوت بوده و هیچ موتور یا فلایولی در خود ندارد.این دستگاه از وزن بدن برای ایجاد مقاومت استفاده می کند و می توانید بدون نیاز به برق از آن استفاده کنید.نکته مثبت در رابطه با الپتیکال گلایدر این است که باید از نیروی دست ها و پاهای خود برای حرکت دستگاه استفاده کنید و به همین خاطر تمام عضلات پایین تنه و بالاتنه را درگیر می کند.مزیت دیگر این نوع الپتیکال ها این است که وزن و حجم کمتری نسبت به نوع کراس ترینر و استاندارد دارد و به همین خاطر می توانید در فضاهای محدود و کوچک قرارش دهید.البته الپتیکال گلایدر یک عیب بزرگ دارد! آن هم این است که شما نمی توانید شیب یا مقاومت دستگاه را تغییر دهید و در تمرین خود تنوع ایجاد کنید.

5. الپتیکال خوابیده

این نوع الپتیکال دقیقا مانند تردمیل مبلی عمل می کند و شما می توانید در هنگام تمرین,در حالت نشسته باشید که آن را برای افراد مسن و کسانی که مشکل مفصلی دارند مناسب می کند.البته الپتیکال خوابیده تفاوت زیادی با دوچرخه خوابیده دارد و فشار کمتری به مفاصل زانو و پایین تنه وارد می کند (مساحت رکاب زدن در الپتیکال خوابیده بیشتر است).البته این دستگاه در دو طرف خود دستگیره دارد و به شما این امکان را می دهد که دقیقا مانند الپتیکال کراس ترینر به جلو و عقب بروید و حرکت بیشتری داشته باشید.به هر حال در این دستگاه بیشتر وزن بدن بر روی صندلی یا همان نشیمن بوده و فشار زیادی به پاها وارد نمی کند.

6. الپتیکال سنتر درایو

در این نوع از الپتیکال,فلایول مغناطیسی در 2 طرف دستگاه قرار دارد و اینطور نیست که تنها پشت باشد.این نوع از الپتیکال را می توانیم جدیدترین نوع در نظر بگیریم که نیرو بین دو محرک توسط یک محور به یکدیگر متصل می شوند.این طراحی باعث می شود که دستگاه حالت فشرده تری داشته باشد و از طرفی حرکت پدال ها طبیعی تر می شوند و آن را به یکی از بهترین دستگاه ها برای ورزش کاران حرفه ای تبدیل می کند.به نوعی تمرین با این دستگاه بسیار راحت بوده و فشار بسیار کمتری به مفاصل مچ پا,لگن و زانو وارد می شود و شما می توانید برای مدت بیشتری تمرین کنید.

7. الپتیکال درایو جلو

الپتیکال درایو جلو که با نام شافل هم شناخته می شود,به شکلی طراحی شده است که فلایول در جلوی شخص قرار می گیرد.این دستگاه باعث افزایش حرکت عمودی پاها شده و به نوعی مانند یک دستگاه پله نورد عمل می کند.شما می توانید این دستگاه را به حدی بالا ببرید که انگار دارید از دستگاه پله نورد استفاده می کنید و به نوعی فعالیت بدنی را تا حد زیادی افزایش می دهد.این نوع الپتیکال نسبت به الپتیکال سنتر درایو حجم بیشتری دارد اما به نسبت الپتیکال درایو عقب فضای کمتری را اشغال می کند و کوچک تر است.

8. الپتیکال درایو عقب

الپتیکال درایو عقب دقیقا برعکس مورد قبلی بوده و به شکل طراحی شده است که دامنه حرکت پاها را افزایش بدهد (شعاع دایره ای که با پدال ایجاد می شود را زیاد می کند).این نوع الپتیکال قدیمی ترین نوع طراحی را دارد که در ابتدا در دهه 90 میلادی ابداع شد.درست است که این دستگاه شعاع حرکتی را افزایش می دهد,اما به نوعی طراحی شده است که فشار را تا حد زیادی از کمر بر می دارد و کسانی که مشکل کمر درد دارند می تواند از این محصول استفاده کنند.

9. الپتیکال فشرده

الپتیکال فشرده به شکلی طراحی شده است که پدال ها بر روی یک فلایول کوچک قرار می گیرند.با این امکان شما می توانید دستگاه را زیر میز خود قرار دهید و حتی در هنگام کار کردن هم تمرین کنید.اغلب این دستگاه ها به شکلی طراحی شده اند که بتوانید در حالت نشسته تمرین کنید و با این حال برخی از مدل ها حالت ایستاده هم دارند.

10. الپتیکال تاشو

الپتیکال های تاشو که دارای پدال,فلایول و دسته هستند به نسبت الپتیکال فشرده حجم بیشتری دارند.اما این دستگاه ها به شکلی طراحی شده اند که بعد از تمرین بتوانید به راحتی آنها را جمع کنید و در گوشه ای از خانه یا باشگاه قرار دهید.

 

همانطور که مشاهده می کنید,الپتیکال ها انواع مختلفی دارند که شما می توانید با کمک اطلاعاتی که در این مقاله قرار داده شده است,محصول مورد نظرتان را با دقت بیشتری انتخاب کنید.برای خرید یا کسب اطلاعات بیشتر هم می توانید همین حالا با کارشناسان بازرگانی لطیفی اسپرت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.