15 ورزش افزایش قد برای سنین 15 تا 30 سالگی

بهترین ورزش های افزایش قد

امروزه به دلیل ژنتیک و رایط زیست محیطی که برای انسان ها ایجاد شده,روز به روز از قد ما کاسته می شود و تا چند صد سال آینده میانگین قد به حدود 150 سانتی متر می رسد.اما شما می توانید با انجام یک سری حرکات ورزشی تا حد زیادی از این مشکل جلوگیری کنید.برای مثال بسیاری از افراد هستند که از بچگی با کمک نظر پزشک و ورزش های نام برده,تا چندین سانت به قد خود اضافه می کنند! البته این مورد هم در نظر داشته باشید که ژنتیک برخی از افراد به شکلی بوده که حتی با کمک این حرکات هم بلندتر نمی شوند.به هر حال ما در این مقاله 15 ورزش افزایش قد را معرفی کرده ایم و امیدواریم برایتان مفید باشد.

قد هر فرد یکی از تاثیر گذارترین المان های هر شخصی به حساب می آید که حتی می تواند بر آینده و فرصت های شغلی هم اثر بگذارد.اگر شما هم تلاش های زیادی افزایش قد خود کرده اید و به نتیجه نرسید,پس با ما همراه باشید تا ببینیم که چه مواردی بر این عامل موثر هستند و چگونه می توانیم با این 15 حرکت به خود کمک کنیم.از همه مهمتر ثبات در انجام تمرین ها,خواب کافی و غذای مناسب می باشند که متاسفانه کمتر کسی به این موارد اهمیت می دهد.

چطور قد بلندتر شویم : بررسی عوامل تاثیر گذار بر قد

کودکان تا زمانی که به بلوغ برسند در حال رشد هستند و بعد از آن دیگر صفحات رشد استخوان تولید نمی کنند و به همین خاطر است که بعد از 18 تا 25 سالگی به قدمان افزوده نمی شود.به هر حال عوامل مهمی هستند که در قد شما تاثیر می گذارند :

1. DNA

ژنتیک هر فرد بیشترین نقش را در تعیین میزان قد دارد و بر هورمون های رشد و سایر عوامل هم تاثیر زیادی دارد.به همین خاطر اگر در خانواده ای با میانگین قد کم به دنیا آمده اید,پس به احتمال زیاد افزایش قد شما دشوار می باشد.

2. هورمون ها

هورمون های رشد توسط غذه هیپوفیز,هورمون های تیروئید توسط غده تیروئید و هورمون های جنسی زنانه از طریق تخمدان ها تولید می شوند که همگی به صفحات رشد دستور می دهند.این دستورات شامل تولید صفحات رشد هم می شود و به همین خاطر است که در برخی از مواقع پزشکان داروها و هورمون های مختلف تجویز می کنند.

3. جنسیت

همه ما می دانیم که جنسیت تاثیر زیادی در قد دارد و پسران به طور معمول بلندتر هستند.البته جهش رشدی دختران بسیار سریع تر اتفاق افتاده و معمولا در 12 الی 13 سالگی دیده می شود.

آیا ورزش باعث افزایش قد می شود؟

ورزش کردن درست در برخی از مواقع می تواند باعث افزایش قد شما شود.البته همین تاثیر به عوامل دیگری مانند سن,جنسیت,ژنتیک و هورمون ها وابسته است.به هر حال امتحان کردن این ورزش ها برای افزایش چند سانتی قد پیشنهاد می شود و بهتر است در کنار آن یک رژیم غذایی مناسب و خواب کافی داشته باشید.برخی از این ورزش ها نیاز به دستگاه بدنسازی داشته و شما می توانید با بهترین قیمت و کیفیت از بازرگانی لطیفی اسپرت خریداری کنید.

روش های افزایش قد سریع : 30 تمرین ساده

درست است که قد به عوامل بسیار زیادی وابسته است و نمی توان تنها با انجام یک کار آن را افزایش داد,اما پیشنهاد می کنیم که قبل از انجام این حرکات کششی حتما با یک پزشک تغذیه هم صحبت داشته باشید تا مشکل اصلی را به شما بگوید.به هر حال بهترین ورزش افزایش قد را برای هر تیپ بدنی آماده کرده ایم که قطعا تاثیر خواهد داشت!

1. تمرین Pelvic Shift 

به طور میانگین روزی چند ساعت می نشینید؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید نشستن هم می تواند در افزایش یا کاهش قد تاثیر داشته باشد.تغییر شکل ستون فقرات در اثر نشستن بیش از اندازه ممکن است از رشد صفحات رشد جلوگیری کند. این جرکت که برای حرکت لگن به کار می رود,از تاثیر نشستن بر ستون فقرات تا حد زیادی پیشگیری می کند.این حرکت خانگی علاوه بر افزایش قد باعث بهبود گودی کمر خواهد شد.

روش انجام (تصویری – کلیک کنید) :

 • روی تشک دراز کشیده و شانه هایتان را روی زمین قرار دهید.
 • بازوها را کشیده و کف دستانتان را به روی زمین نگه دارید.
 • زانوها را خم کرده و به باسن خود نزدیک کنید.
 • پشت و کمر خودتان را قوس دهید تا لگن بلند شود.
 • باسن را به بالا کشیده و اجازه دهید دست ها و شانه ها وزن را تحمل کنند.
 • این حرکت را برای 30 ثانیه نگه دارید و بعد از استراحت چندین ست دیگر بروید.

2. تمرین Single Leg Hopping

پریدن بر روی یک پا یکی از بهترین تفریحات و در عین حال تمرین های افزایش قد به حساب می آید.این حرکت کمک زیادی به عضلات کمر شما می کند و از طرفی تا حدی بر پایین تنه و رشد هورمون ها تاثیر می گذارد.

روش انجام (تصویری – کلیک کنید) :

 • ده بار بر روی پای چپ خود بپرید.
 • دستان خود را مستقیم به سمت آسمان بگیرید.
 • به همین ترتیب بر روی پای راست هم بپریذ.

3. تمرین Child Pose

ژست کودک یک حرکت عالی برای افزایش قد و ایجاد کشش در نقاط مختلف بدن به حساب می آید.همچنین بسیاری از بیماران برای بهبود کمر درد خود این حرکت را انجام می دهند.این تمرین باعث افزایش کشش ستون فقرات,بهبود گردش خون و اهش تنش در عضلات کمر می شود.

روش انجام (تصویری – کلیک کنید) :

 • روی زمین زانو زده و باسن خود را به کف پاهای خود بچسبانید.
 • حال سر خود را بر روی زمین گذاشته و دست ها را به جلو نگه دارید (دقیقا مانند پرستش کردن).

4. تمرین Puppy Pose

آیا نمی دانید که چطور قدتان را افزایش دهید؟ ژست توله سگ یکی از بهترین تمرین ها برای این هدف می باشد.این تمرین ماهیچه های پا و ستون فقرات را خم می کند و از طرفی همین خم شدن باعث افزایش طول استخوان ها می شود.

روش انجام (تصویری – کلیک کنید) :

 • برای شروع باید دست ها و پاهایتان را بر روی زمین قرار دهید.
 • باسن را به بالا داده و حالت طاقچه بگیرید.
 • حال باید دست ها را به جلو ببرید (دقیقا مانند حرکت قبلی).
 • با کشیدن باسن به پشت و بالا دقیقا مانند تصاویر,فشار کششی زیادی به پایین تنه وارد می شود.
 • 60 ثانیه ای در این حالت بمانید و سپس استراحت کنید.

5. تمرین Tadasana Mountain Pose

ژست کوهستان تاداسانا یکی از بهترین تمرین های افزایش قد است که باعث بهبود قدرت و وضعیت کششی بدن می شود.همچنین این کار باعث آرام شدن عضلات بدن به ویژه بالاتنه خواهد شد و همین کار به مرور زمان باعث افزایش ول استخوان و ماهیچه ها می شود.

روش انجام (تصویری – کلیک کنید) :

 • پاهای خود را جمع کرده و به شکل ثابت بر روی زمین بایستید (سعی کنید وزن بدن را به شکل متعادل بین دو پا پخش کنید).
 • ماهیچه های جلو ران را منقبض کنید تا کمر گودی خودش را حفظ کند.
 • دست های خود را به سمت بالا ببرید به شکل که شانه ها با گوش ها برخورد داشته باشند.
 • بالای سر دقیقا باید رو به آسمان قرار بگیرد و چانه هم کاملا خنثی و بدون حرکت باشد.
 • اکنون باید این حرکت را با 5 الی 10 نفس عمیق انجام دهید.

6. تمرین Low Lunge Arch

خم کردن پشت و بالا تنه در بیشتر مواقع باعث افزایش قد افراد می شود.افزایش رشد بالا تنه کار بسیار سختی است,با این حال شما با قوس دادن کمر و انجام حرکت آرچری می توانید باعث بهبود کشش و طول کمر خود شوید.این حرکت برای افزایش طول استخوان های پا و باسن هم مناسب بوده و نباید از آن غافل شوید.

روش انجام (تصویری – کلیک کنید) :

 • دو دست خود را به هم متصل کرده و به سمت بالا بکشید.
 • حال باید پای راست خود را رو به جلو و پای چپ را به عقب دراز کنید.
 • 30 ثانیه تا حد امکان خودتان را کش دهید و بعد از آن به سمت بعدی بروید.

7. تمرین Lying Down Body Twist

تمرین Lying Down Body Twist

این حرکت که با نام Natarajasana هم شناخته می شود یکی از بهترین ها برای افزایش قد و از طرفی افزایش قدرت عضلات کمر و گردن است.شاید برایتان این سوال به وجود بیاید که این تمرین چطور باعث افزایش قد خواهد شد؟ در جواب باید بگوییم که با کش آمدن عضلات باسن و کمر,به مرور زمان استخوان ها هم رشد کرده و باعث افزایش قدتان می شود.

روش انجام (تصویری – کلیک کنید) :

 • به پشت خوابیده و دست هایتان را باز کرده و در راستای شانه ها قرار دهید (مثل پروانه).
 • زانوهایتان را تا جایی که به باسن بچسبند جمع کرده و سپس از طرف بر روی زمین بخوابید.
 • اگر زانوی سمت چپ شما روی زمین است,سرتان را به سمت راست بچرخانید و به دستتان نگاه کنید.
 • حال باید بدن خودتان را تا حد امکان کش دهید و نفس عمیق بکشید.

8. دویدن

اگر به دنبال یک ورزش ساده و در عین حال مفید برای بلندتر کردن پاهای خود هستید,آرام دویدن یکی از بهترین روش هاست!همچنین با این کار استخوان های پا به شکل طبیعی رشد کرده و قوی تر می شوند.این کار می تواند برای کسانی که در سن بلوغ هستند معجزه کند و تنها باید در کنار آن رژیم غذایی مناسب و خواب کافی داشته باشید.

9. طناب زدن

افزایش قد با طناب زدن

اگر سایر روش های ورزشی برای شما سخت است و می خواهید در هنگام تمرین کمی هم تفریح داشته باشید,طناب زدن مناسب شماست! با این کار شما می توانید سرعت رشد عضلات و استخوان های پا را تا حد زیادی افزایش دهید.در نظر داشته باشید که در طناب زدن شما باید بپرید و با هر بار پرش,تاثیر کار بیشتر و بیشتر خواهد شد.همچنین شما می توانید از ترامپولین برای پریدن استفاده کنید که دقیقا همان تاثیر طناب زدن را دارد.توجه داشته باشید که در هنگام پریدن باید جفت پاها به شکل همزمان از زمین جدا شوند.

10. تمرین خم شدن

اگر به دنبال چند راه مناسب برای افزایش قد خود هستید,خم شدن به شکل عمودی را امتحان کنید.این یکی از بهترین روش ها به حساب می آید,چرا که عضلات ساق پا تا حد زیادی منقبض و منبسط می شوند و همین دلیل بزرگ تر شدن استخوان ها می باشد.

روش انجام (تصویری – کلیک کنید) :

 • ایستاده مانده و پاهای خودتان را کمی باز کنید.
 • خم شده و سعی کنید که زمین را بدون خم کردن زانوها لمس کنید.

11. تمرین Calf Stretch

کشش عضلات ساق پا و در کل پایین تنه همیشه به افزایش قد شما کمک می کند (علاوه بر تقویت و افزایش حجم).با این حرکت عملکرد کل بدن تا حد زیادی بهبود پیدا می کند.بسیاری از فوتالیست ها برای منبسط کردن عضلات ساق پا و کاهش التهاب از این حرکت استفاده می کنند!

روش انجام (تصویری – کلیک کنید) :

 • صاف ایستاده و دستانتان را بر روی دیوار قرار دهید.
 • پای راست را در جلوی پای چپ قرار دهید و زانو را تا حدی خم کنید.
 • حال باید پای چپ خود را تا حد امکان کش داده و فشار را از طریق دستان به دیوار وارد کنید (انگار چیزی را هل می دهید).
 • در نظر داشته باشید که پای چپ باید صاف باشد تا آسیبی به آن وارد نشود.
 • حداقل باید برای 20 ثانیه این حرکت را انجام دهید و بعد استراحت دوباره شروع کنید.

12. تمرین ژیست شتر

ژیست شتر برای افزایش قد

ژیست شتر یکی از سریع ترین روش های افزایش قد با ورزش محسوب می شود که سر به عقب خم شده و فشار اصلی بر روی کمر و سینه می آید.این حرکت را می توانیم بهترین مورد برای بهبود عضلات کمر و شکم در نظر بگیریم که اغلب در یوگا هم از آن استفاده می کنند.

روش انجام (تصویری – کلیک کنید) :

 • روی زانوهای خود نشسته و حالت دعا کردن بگیرید.
 • کمر خود را خم کنید و با دستان کف پاها را بگیرید.
 • برای چند ثانیه در این حالت مانده و سپس با حالت اولیه برگردید.

13. شنا کردن

شنا کردن می تواند دقیقا به اندازه دویدن (یا حتی بیشتر از آن) باعث افزایش قد و بهبود عضلات مختلف بدن شود.با شنا کردن تقریبا تمام عضلات بدن از جمله پاها و دست ها حرکت می کنند و به همین خاطر است که بسیاری از پزشکان برای رفع مشکلات مرتبط با هورمون و قد چنین ورزشی را پیشنهاد می دهند.همچنین شنا یک انتخاب عالی برای فصول گرما و کسانی که از عرق کردن بدشان می آید,محسوب می شود.برای شروع کار می توانید به سراغ شنا پردانه بروید که بهترین روش شنا برای افزایش قد است.

14. تمرین Toe Lift

اگر به دنبال یک تمرین موثر و در عین حال تفریحی هستید,لیفت انگشتان پا بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.شاید بهتر باشد که بدانید این تمرین یکی از تمرین های ثبت شده برای افزایش قد در سنین کم بوده و تاثیر بسیار زیادی هم دارد.

روش انجام (تصویری – کلیک کنید) :

 • روی نوک انگشتان خود ایستاده و تا حد امکان بدنتان را کش دهید.
 • برای تکیه گاه می توانید از دیوار استفاده کرده و سعی کنید به سقف دست بزنید (بدون پریدن).
 • این تمرین بسیار ساده بوده و نیاز به تجهیزات ندارد.

15. شنا در خشکی

آیا تا به حال به شنا کردن در خشکی فکر کرده اید؟ ما این کار را تمرین در خشکی می نامیم.با این تمرین انعطاف پذیری عضلات مختلف بدن تا حد زیادی افزایش پیدا می کند و همین باعث افزایش قد شما خواهد شد.برای سخت تر کردن این حرکت می توانید یک توپ تعادل را در زیر شکم خود قرار دهید.

روش انجام (تصویری – کلیک کنید) :

 • با شکم روی زمین دراز کشیده و پاهای خود را چند سانت از زمین جدا کنید.
 • حال باید دست ها را به سمت جلو دراز کرده و حالت شنا به خود بگیرید.

16. پا بالا

بالا بردت پاها ساده ترین و بهترین روش برای افزایش قد در سنین پایین بوده که بدن به شکل کامل کش آمده و عضلات تا حدی منقبض می شوند.در طول این تمرین پاها را بسیار کش داده و به همین خاطر ممکن است برای افرادی که مشکلات مفصلی دارند چندان مناسب نباشد.

روش انجام تمرین (تصویری – کلیک کنید) :

 • روی زمین دراز بکشید و کف دستتان را به پایین بگیرید.
 • پاهای خود را تا جایی که صاف می مانند بالا نگه دارید (زاویه 90 درجه نسبت به کمر).
 • با کمک دست ها می توانید تعادل خودتان حفظ کنید و روزی زمین بمانید.
 • این حرکت را هر بار 60 ثانیه و برای مدت 10 دقیقه انجام دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses cookies to offer you a better browsing experience. By browsing this website, you agree to our use of cookies.